Virologu italian: Në vjeshtë virusi mund të vdesë ose të kthehet në grip!

Presidenti i Shoqatës Italiane të Virologjisë, Arnaldo Caruso, thekson se agresiviteti i koronavirusit po bie dhe në vjeshtë ai mund të bëhej si një grip. Duke folur për mediet italiane, virologu Caruso deklaron se maskat dhe distancomi social mund të mos jenë më të nevojshëm, për shkak se koronavirusi po përshtatet dhe po bëhet më pak i rrezikshëm për njerëzit.

“Maska dhe distancomi social nuk mund të jenë më të nevojshme, kjo për shkak se virusi po përshtatet dhe po bëhet më pak i rrezikshëm për njerëzit, edhe pse për momentin nuk është e mundur të përjashtohen shkaqe të tilla si efekti i temperaturës së lartë”, shprehet ai.

Më tej, virologu ndalet dhe të vala e dytë e virusit, që është paralajmëruar të shpërthejë në vjeshtë, duke thënë se ai do të shfaqet si i padëmshëm dhe jo agresiv.

“Virusi mund të kishte rekombinime të mëtejshme dhe të shfaqej më i padëmshëm ose agresiv. Në përgjithësi, megjithatë, ai duhet të vdiste dhe me të vërtetë mund të bëhej si një grip”, shton virologu.

- ISLAMSHOP.CH -

LEXO MË SHUMË

Shtatë shenjat se kur duhet ta thërrisni ambulancën!

Simptomat e sulmit në zemër, këto janë shtatë shenjat se kur duhet ta thërrisni ambulancën. Sulmet e zemrës janë emergjencë serioze mjekësore dhe janë vdekjeprurëse....

Gjendet anija e lashtë në fund të detit, transportonte mallra nga Siria në Turqi (foto)

Një anije e lashtë e epokës romake është zbuluar në fund të detit Mesdhe jashtë bregut lindor të Qipros. Zhytësit zbuluan se anija ishte...

Nëna me 6 urdhra mbrojtjeje denoncon. 5-vjeçari rrëfen: Babi më rreh me thupër

“Fiks Fare” solli mbrëmjen e kësaj të hëne historinë e dhimbshme të një gruaje, të dhunuar vazhdimisht nga ish-bashkëshorti, me 6 urdhra mbrojtjeje nga...

Së fundi

Ja si gënjeu Rama”, PD nxjerr faktet: Ndryshimet kushtetuese shkelin marrëveshjen e 5 qershorit.

Partia Demokratike akuzon kryeministrin se ka shkelur marrëveshjen e 5 qershorit dhe se ka gënjyer para shqiptarëve. Sekretari i përgjithshëm i PD-së Gazment Bardhi...

TIA: Nga nesër anulohen të gjitha fluturimet, pasagjerët mund të rimbursohen ose të rishikojnë datën deri në fund të 2021

Tirana International Airport njofton se ndalimi i fluturimeve nga Austria hyn në fuqi nga nesër deri më 31 korrik. Ndërkohë të gjitha fluturimet janë anuluar,...

BE: Nisni vaksnimin për gripin sezonal që tani në verë

Komision Europian ka këshilluar vendet anëtare të BE të nisin sa më shpejt vaksinimin për gripin sezonal të vjeshtës që tani në verë. Sipas KE,...