Veseli del kundër Haradinajt, mbron Mogherinin

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veselit në konferencën për media, ndryshe nga partneri i tij i koalicionit Ramush Haradinaj ka lavdëruar punën e Mogherinit, madje duke e mbrojtur atë. Sipas tij, Mogherini nuk po e bllokon liberalizimin e vizave.

“Është krijuar një bindje që Mogherini i ka fajet për viza. Përkundrazi ajo ka kryer një pune të shkëlqyer. Lëvizja e lirë ka të bëjë me anëtarët e Komisionit Europiane. Nuk po e bllokon zonja Mogherini liberalizimin e vizave. Liberalizimi i vizave duhet të ndodh, pavarësisht kundërshtimeve të disa vendeve anëtare” tha Veseli në konferencën e sotme për media ku foli për taksën, dialogun dhe liberalizimin e vizave.

Me sa duket Veseli ka qendrim të ndryshëm nga kryeministri Haradinaj i cili kohëve të fundit ka ashpërsuar qëndrimin me BE-në, e konkretisht me zonjën Mogeherini.

- ISLAMSHOP.CH -

LEXO MË SHUMË

Lajmet dt: 28/07/2020

https://youtu.be/RZoARxCw7AY

Qeverisë i shuhen ministritë?

Republika e Kosovës në të ardhmen nuk do t’i ketë më shumë se pesëmbëdhjetë ministri dhe tridhjetë zëvendësministra në rast se do të miratohet...

Janjiç: Me vënien e taksës, Kosova ka përforcuar pozicionin bisedues

Kryetari i Këshillit drejtues të Forumit për marrëdhënie etnike, Dushan Janjiç, ka vlerësuar se taksa e vënë e Kosovës për mallrat serbe nuk do...

Së fundi

Sot në Gjermani filloi testimi i detyruar i udhëtarëve.

Siç ishte paralajmëruar, sot në Gjermani ka filluar testimi i detyruar për koronavirus për të kthyerit nga zonat e rrezikut. Qindra njerëz janë ekzaminuar...

Si të Përgatisni Reçelin e Kumbullave në Dy Mënyra

Në doni të ëmbëlsoni veten apo më të dashurit tuaj apo në doni një gosti të veçantë për miqtë përgatisni reçel me kumbulla. Të freskëta...

Basha : Po rivriten nga qeveria ortake e krimit të organizuar. Gjaku dhe sakrifica sublime e tyre nuk do të shkojë dëm!

Kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha kujton 4 efektivët e Policisë të vrarë në krye të detyrës Fatos Xhani, Altin Dizdari, Kastriot Feskaj dhe...