Vendimi në konflikt interesi? Meta: S’ka zgjedhje pa dekretin tim

Kreu i Shtetit, Ilir Meta teksa iu përgjigj interesimit të gazetarëve, komentoi edhe një pyetje të tipit që vendimi i tij për shfuqizimin e dekretit të datës së zgjedhjeve ishte marrë në konflikt interesi pasi nga ky vendim përfitonte bashkëshortja e tij, Monika Kryemadhi.

Ndërsa vuri buzën në gaz, Presidenti tha se nuk duhet shpikur asnjë institucion tjetër, pasi i vetmi institucion që i dekreton zgjedhejt është Presidenti.

Sipas tij, pa këtë dekret nuk do ketë zgjedhje.

“Mos u bëni qesharakë, në Repubikë ka një institucion që i shpall zgjedhjet. Mos u lodhni kot duke shpikur institucione të tjera. Vendimet e tij i gjykon vetëm Gjykata Kushtetuese. Po zgjedhje s’ka dhe s’do të ketë pa dekretin e Presidentit”.

- ISLAMSHOP.CH -

LEXO MË SHUMË

Mali i Zi shënon viktimën e parë nga koronavirusi

Mali i Zi ka shënuar viktimën e parë nga koronavirusi. Vendi me më pak të prekur në Ballkan sot ka regjistruar edhe të vdekurin e...

Asambleisti i LDK-së e bënë “për pesë pare” Shpend Ahmetin

Asambleisti i LDK-së, në Kuvendin Komunal të Prishtinës, Sokol Havolli, përmes një statusi në Facebook ka reaguar për kërkesën e thirrjes së seancës së...

Studimet e reja tregojnë se sa e rrezikshme është pagjumësia!

Përderisa ju jeni të interesuar për të lexuar artikuj për pagjumësinë atëherë me siguri e dini se pse duhet të flini mjaftueshëm. Pagjumësia ju bën...

Së fundi

Manastirliu tek ‘Shefqet Ndroqi’: Nisin përgatitjet për ta kthyer në COVID2

Teksa shifrat e të prekurve me COVID-19 janë rritur ndjeshëm në vendin tonë, në spitalin Universitar “Shefqet Ndroqi”, ku kanë nisur përgatitjet për t’u...

Maqedoni: 123 persona të shëruar dhe 88 raste të reja me covid-19 gjatë 24 orëve të fundit

Ministria e Shëndetësisë informon se në 24 orët e fundit janë realizuar 973 teste, ndërsa janë regjistruar 88 raste të reja me COVID-19. Sipas qyteteve:...

Mosrespektimi i masave, dënimi deri në 12 vjet burgim e 8 mijë euro gjobë

Policia e Kosovës nga dita e martë do të nisë shqiptimin e gjobave për qytetarët që nuk respektojnë masat e dala nga Qeveria e...