Vendet islame do të mblidhen për Palestinën me iniciativë të Turqisë

Vendet anëtare të Organizatës për Bashkëpunim Islam (OBI) me iniciatë të Turqisë u dakorduan të zhvillojnë një mbledhje të jashtëzakonshme nën strukturën e organizatës për të diskutuar planin e Izraelit për “aneksimin e Bregut Perëndimor”.

Sipas informacioneve të marra nga burimet diplomatike, mësohet se vendimi për mbledhjen e jashtëzakonshme të ministrave të Komitetit Ekzekutiv të OBI-t për të diskutuar planin e Izraelit për “aneksimin e Bregut Perëndimor” është marrë me iniciativë të Turqisë dhe me diplomacinë e bisedave telefonike të kryera nga ministri i Jashtëm i Turqisë, Mevlüt Çavuşoğlu.

Qeveria e Palestinës, kërkesën e saj zyrtare lidhur me çështjen e mbledhjes do t‘ia përcjellë OBI-t pas festës së Bajramit.

- ISLAMSHOP.CH -

LEXO MË SHUMË

‘Fake News’ për tërmete/ Arta Marku i kërkon Prokurorisë së Tiranës vlerësimin e menjëhershëm ligjor

Lajmi fals që nxorri në rrugë mbrëmjen e së dielës gjithë shqiptarët të trembur ndërkohë nga tërmeti...

Miratohet Projektligji për ndryshimin e Ligjit për presidentin

Deputetët e Kuvendit të Kosovës, me 39 vota për, 13 kundër dhe 15 abstenime kanë miratuar në parim Projektligjin për plotësimin dhe ndryshimin e...

UEFA Champions League, grupet marrin formë, përballje drithëruese

Pritja merr fund, UEFA Champions League zbardh grupet për sezonin e ri. Në Monako, goglat rezervuan grupe “ferri”, përballje fantastike, të cilat premtojnë për...

Së fundi

Kosovë : Janë rregjistruar 13 raste të reja me COVID-19

TREMBËDHJETË RASTE ME COVID-19 DHE DY TË SHËRUAR! Sot më 31 maj 2020, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKSHPK me metodën RT-PCR, janë testuar...

Qeveria shfuqizon vendimet e mëparshme: Hapen çerdhet, kafiteritë, kufijtë e qendrat tregtare

Qeveria në detyrë ka zhvilluar sot mbledhjen e radhës, ku ndërmorën vendimin që t’i shfuqizojnë disa nga vendimet që kishin ndërmarrë në fillim të...

Rusia regjistroi një rritje të re të rasteve me koronavirus

Për herë të parë që nga 23 maji, rastet e reja shkuan në mbi 9 mijë, pasi 9.268 person rezultuan pozitivë me COVID-19 gjatë...