Vasili flet për puç kushtetues: Shqiptarët janë në këmbë

Nënkryetari i LSI-së, Petrit Vasili, përmes një deklarate nga selia tha se rendi kushtues dhe ligji po sulmohen në mënyrë kriminale nga Rilinda dhe Edi Rama, të cilët, sipas tij kanë ndërrmarë një puç të vërtetë kushtetues.

“Qeveria e Edi Ramës është shndërruar në një regjim represiv e kriminal në agoni, i cili përpiqet të sulmojë më çdo mjet të paligjshëm nëpërmjet pushtetit opozitën dhe qytetarët duke u dhunuar të gjitha liritë dhe të drejtat më themelore të tyre, të drejta këto që janë të patjetërsueshme dhe të garantuara nga Kushtetuta e sistemit pluralist shqiptar. Pushteti i kriminalizuar i Edi Rama dhe prokuroria e kapur prej tij arreston protestuesit, përfaqësuesit e opozitës dhe qytetarë të thjeshtë që nuk pajtohen me pushtetin e kriminalizuar të tij, ndërkohë që hajdutët e qeverisë që grabitën qindra milionë te Unaza e Re, me konçesione pafund, me rrugën Milot-Balldren, Orikum-Dukat, etj., janë të lirë dhe të ulur në zyrat e shtetit”,- tha ai.

Shqiptarët, shtoi ai nuk do ta durojnë më shumë, por janë ngritur në këmbë për ta rrëzuar.

“Të gjithë qytetarët shqiptarë janë e do të jenë të gjithë në këmbë sëbashku me opozitën për të mos lejuar dhe për të shëmbur përdhe puçin kushtetues dhe pushtetin e kriminelëve në emër të triumfit të rendit kushtetues, lirive themelore siç është e drejta për të zgjedhur duke mos lejuar kurrë që Shqipëria të kthehet mbrapsht në periudhën e errët para viteve 90 ku Shqiptarët vetëm votonin dhe nuk zgjidhnin, ku Shqiptarët ishin të izoluar nga e gjithë bota, dhe ku Shqiptarët jetonin në një skamje ekonomike të pashembullt. Shqiptarët do të jenë të papajtueshëm me monizmin dhe me puçin kushtetues dhe nuk do të bëjnë asnjë hap pas deri në fitoren e rendit kushtetues, shtetit të së drejtës, të cilat nxjerrin Shqipërinë nga izolimi dhe i hapin rrugën drejt të ardhmes.

- ISLAMSHOP.CH -

LEXO MË SHUMË

LDK e “shqetësuar” për mos liberalizim të vizave, kërkon seancë të jashtëzakonshme

Lidhja Demokratike e Kosovës nëpërmjet një komunikate për media kanë kërkuar seancë të jashtëzakonshme në lidhje me mos liberalizim të vizave. Ata për këtë ia...

Erdogan: Organizatat terroriste janë parazitë që ushqehen nga i njëjti moçal

Presidenti Rexhep Tajip Erdoan (Recep Tayyip Erdogan) i krahasoi organizatat terroriste me parazitët që ushqehen nga i njëjti moçal. Presidenti Erdoan mori pjesë në Edicionin...

Turqia dhe Rusia përfundojnë patrullimin e 12-të të përbashkët në lindje të Eufratit

Elementet ushtarake turke dhe ato ruse përfunduan patrullimin e 12-të të përbashkët tokësor në zonën Al Qamishli-Derik...

Së fundi

Meta takon Avdullah Hotin: Shqipëria mbështet dialogun Kosovë – Serbi, forcat politike të Kosovës të jenë të bashkuara

Presidenti i republikës Ilir Meta ka zhvilluar një takim me kryeministrin Avdullah Hotin, i cili ka ardhur për vizitë në Tiranë. Meta shprehet se i...

Britania e Madhe nuk hap kufijtë me Shqipërinë, ja 57 vendet për të cilat prej 10 korrikut nuk aplikohet karantinimi i detyrueshëm

Britania e Madhe ka hapur kufijtë për 57 vende të botës, por Shqipëria nuk bën pjesë në to. Kjo do të thotë se kufiri ajror mes...

Këshilla të arta

https://youtu.be/gdVbCr7hBmY Titulli: Këshilla të arta Autor: Ebul Ferexh Ibn Xhevzi Përkthyes: Mr. Osman Osmani Redaktor: Bujar Vërbovci Kopertina: Bashkim Mehani Përgaditi për shtyp: Bashkim Avdiu Shtypi: FocusPrint – Shkup Për botuesin: Bashkim...