Varësia nga lojërat e fatit, kufizime të reklamave dhe në Britani

Gjiganti televiziv britanik “Sky” ka marrë një vendim për shkurtimin në mënyrë drastike të reklamave të lojërave të fatit, mes shqetësimit gjithnjë në rritje të varësisë ndaj basteve sportive dhe lojërave të tjera.

Ky vendim pritet të zbatohet me nisjen e sezonit të ri vitin e ardhshëm në Premier League. Aktualisht, shfaqen deri në katër reklama kompanish bastesh gjatë pushimit të ndeshjeve.

Kufizimet e reklamave të lojërave të fatit do të aplikohen jo vetëm në kanalet e “Sky”, por edhe në kanalet e tjera që blejnë të drejtat e transmetimit të sinjalit të eventeve sportive të prodhuar nga “Sky”.

Kufizim nuk do të ketë vetëm për reklamat e basteve sportive, por edhe të bingove, “poker online” e lojërave të tjera.

Kufizimet e vetë-imponuara të reklamave pritet që “Sky”-t t’i kushtojnë me dhjetëra miliona paund të ardhura në vit. Bastet sportive në Britani llogariten rreth 200 milionë paund në vit nga reklamat televizive dhe nga këto “Sky” kontrollon thuajse gjysmën e tregut.

Nga viti 2020, gjithashtu “Sky” do t’u japë mundësi shikuesve të kanaleve të kompanisë që të përjashtojnë manualisht reklamat e lojërave të fatit nga kjo platformë./Top Channel/

- ISLAMSHOP.CH -

LEXO MË SHUMË

Tri vjet më parë trenit serb iu ndalua hyrja në Kosovë

Tre vite më parë, më 14 janar të vitit 2017, një tren i nisur nga Serbia me...

Tillerson në krah të Trump: “Nuk është një idiot”

Ndërsa i gjithë rrjeti po zien nga talljet për Presidentin Amerikan, pas zbulimeve shpërthyese të librit mbi prapaskenat e Shtëpisë së Bardhë të Donald...

Refugjatët e Sudanit kthehen në shtetet e tyre

Në kuadër të marrëveshjes së arritur mes Zyrës së Komisionerit të Lartë të Kombeve të Bashkuara për Refugjatë (UNHCR) me Sudanin dhe Republikën e...

Së fundi

Njihe Zotin

https://youtu.be/NZ-Pe-JIrQw   Titulli: Njihe Zotin Autor: Dr. Mustafa Mahmud Përkthyes nga gjuha boshnjake: Nexhat Ibrahimi Redaktor profesional: Prof. Nuredin Ahmeti Redaktor gjuhësor: Liljana Jajaga Kopertina: Bashkim Mehani Përgaditi për shtyp: Bashkim Avdiu Shtypi:...

Manastirliu tek ‘Shefqet Ndroqi’: Nisin përgatitjet për ta kthyer në COVID2

Teksa shifrat e të prekurve me COVID-19 janë rritur ndjeshëm në vendin tonë, në spitalin Universitar “Shefqet Ndroqi”, ku kanë nisur përgatitjet për t’u...

Maqedoni: 123 persona të shëruar dhe 88 raste të reja me covid-19 gjatë 24 orëve të fundit

Ministria e Shëndetësisë informon se në 24 orët e fundit janë realizuar 973 teste, ndërsa janë regjistruar 88 raste të reja me COVID-19. Sipas qyteteve:...