Ushqimet që shërojnë migrenën

Migrena është si një mysafir i padëshiruar i cili vjen pa paralajmërim dhe me vështirësi largohet. Nëse vuani shpesh nga dhimbjet e kokës, atëherë e dini sa e vështirë është kjo.

Normalisht ju mund të përdorni ilaçe apo të bëni ushtrime fizike për të provuar ta shëroni dhimbjen, por këto ilaçe dhe efektet e tyre janë të përkohshme, që nënkupton se dhimbjet e kokës mund të largohen, por vijnë prapë.

Megjithatë, ka diçka tjetër që mund të bëni për t’i shëruar këto dhimbje, ndryshoni mënyrën e të ushqyerit.

Përderisa disa ushqime e nxisin migrenën, disa tjera ju ndihmojnë të ndërtoni një mekanizëm mbrojtës kundër tyre dhe ta parandaloni atë.

Avokado

Në rast se ju është dashur arsye tjetër për ta dashur këtë pemë të mrekullueshme, atëherë kijeni parasysh se avokado e lufton migrenën. E pasur me antioksidantë, avokadoja jo vetëm që i largon dhimbjet e kokës, por edhe ju ndihmon t’i parandaloni ato.

Fiqtë

Fiqtë janë të mirë për trupin tonë dhe shëndetin e përgjithshëm, por janë edhe shumë të mirë sa i përket ballafaqimit me migrenën. Sipas ekspertëve, fiqtë përmbajnë kalium, i cili ndihmon në zvogëlimin e inflamacionit dhe rrjedhimisht  parandalon dhimbjet e kokës.

Salmoni

I mbushur me acide yndyrore omega-3 dhe vitaminë B2, konsumimi i salmonit i parandalon trombocitet të grumbullohen, proces i cili është përgjegjës për dhimbjet e shpeshta të kokës. Ndër të tjera, salmoni e zvogëlon inflamacionin dhe ju ndihmon ta luftoni migrenën.

- ISLAMSHOP.CH -

LEXO MË SHUMË

Soreca takon kryetaren e KPA-së, prioritet kandidatëve të institucioneve të reja të drejtesisë

  Ambasadori i BDE Luigi Soreca, ka pasur një takim me Kryetaren e Kolegjit të Posaçëm të Apelimit, Natasha Mulaj ku u dha prioritet kandidatëve...

Kurz fton liderët e Ballkanit, aty janë Haradinaj e Bërnabiç

Kryeministri i vendit, Ramush Haradinaj pritet të takohet nesër me homologen e tij serbe, Ana Bërnabiç. Ky takim vije pas ftesës së Kancelarit austriak, Sebastian...

Uzbekistani përsëri pjesë e Këshillit të Bashkëpunimit të Vendeve Turqishtfolëse

Uzbekistani pas një ndërprerjeje 17-vjeçare do të marrë pjesë në takimin e Këshillit të Bashkëpunimit të Vendeve Turqishtfolëse, i cili zhvillohet nesër në Kirgistan. Presidenti...

Së fundi

Qeveria paralajmëron vendim të ri për reciprocitetin me Serbinë

Tregu kosovar është vërshuar me produkte të importuara nga Serbia. Këtë e ka mundësuar heqja e taksës më 31 mars nga Qeveria në detyrë. Statistikat tregojnë...

Greqia shënon viktimën e 173-të nga COVID-19, 10 raste të reja në 24 orët e fundit

Greqia ka shënuar edhe një viktimë së fundmi nga COVID-19 duke e çuar bilancin në 173. Vendi fqinj në 24 orët e fundit ka shënuar...

Kosovë : 9 raste të reja me Covid-19 dhe 3 të shëruar.

NËNTË RASTE ME COVID-19 DHE TRE TË SHËRUAR! Sot më 26 maj 2020, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKSHPK me metodën RT-PCR, janë testuar...