Ushqimet fast-food po shkaktojnë depresion!

Ushqimet fast-food, mund të shkaktojnë trashje, lodhje në tru dhe depresion, thotë një studim i ri.

Gjetjet rezultuan se yndyra e picave, hamburgerëve dhe e patateve të skuqura – depërton në tru përmes gjakut.

Kjo pasi aty, fast-food prek emocionet tona, hipotalamusin dhe çon në një rritje të simptomave depresive.

Ndërsa hulumtimi u krye në minj, shkencëtarët besojnë se gjetjet mund të shpjegojnë lidhjet ndërmjet depresionit dhe obezitetit.

Anti-depresionët janë më pak të efektshëm për njerëzit e trashë se ato të peshës normale.

Studiuesit sugjerojnë se të qenit i dhjamosur është një faktor shtesë që shkakton depresion, dhe dieta e lartë me yndyrë mund të jetë fajtori kryesor.

Studimi u drejtua nga Universiteti i Glasgow dhe u botua në Translational Psychiatry.

- ISLAMSHOP.CH -

LEXO MË SHUMË

Në Kosovë u testuan 319 mostra, asnjë rast pozitiv me koronavirus.

Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik ka njoftuar se sonte nuk është konfirmuar asnjë rast pozitiv me koronavirus. Sipas IKSHPK-së, në qendrën e thirrjeve deri më...

Rama në Dibër: Rruga e Arbrit përfundon në pranverën e 2021

Kryeministri Edi Rama në kuadër të çeljes së fushatës elektorale të PS u ndal sot në Dibër. Rama u shpreh se Rruga e Arbrit...

Hakerat sulmojnë NASA-n me një minikompjuter 35 dollarësh

Një laborator i NASA-s është përballur me një sulm kibernetik gjatë të cilit janë vjedhur 500 “megabajt” të dhëna, mes tyre edhe dy dosje...

Së fundi

Sot në Gjermani filloi testimi i detyruar i udhëtarëve.

Siç ishte paralajmëruar, sot në Gjermani ka filluar testimi i detyruar për koronavirus për të kthyerit nga zonat e rrezikut. Qindra njerëz janë ekzaminuar...

Si të Përgatisni Reçelin e Kumbullave në Dy Mënyra

Në doni të ëmbëlsoni veten apo më të dashurit tuaj apo në doni një gosti të veçantë për miqtë përgatisni reçel me kumbulla. Të freskëta...

Basha : Po rivriten nga qeveria ortake e krimit të organizuar. Gjaku dhe sakrifica sublime e tyre nuk do të shkojë dëm!

Kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha kujton 4 efektivët e Policisë të vrarë në krye të detyrës Fatos Xhani, Altin Dizdari, Kastriot Feskaj dhe...