BOTA

UNHCR: Brenda një dite në Peru kanë hyrë mijëra migrantë nga Venezuela

Spread the love

Agjencia e Kombeve të Bashkuara për Refugjatë njoftoi se një numër rekord i migrantëve nga Venezuela ka kaluar në Peru.

Regina de la Portilla, nëpunëse informacioni e UNHCR-së deklaroi se 5.400 venezuelas të enjten hynë në Peru para se të vendosen kushtet e reja për hyrje të migrantëve që arratisen nga ky vend.

“UNHCR mbështet dhe plotëson përpjekjet e autoriteteve peruane që përballen me numrin më të madh të qytetarëve të Venezuelës të cilët deri tani kanë arritur në Peru”, tha Portilla.

Të premten, njerëzit qëndronin në radhë të mëdha para vendkalimit kufitar në veri të Perus ose tentonin, teksa nëpunësit kufitarë u kontrollonin dokumentet.

Nga e shtuna, Peruja do të kërkojë pasaporta dhe viza për migrantët nga Venezuelia. Peruja tashmë ka 770,000 persona nga Venezuela.

Related posts

Banka Qendrore e Turqisë do të mbështesë stabilitetin e çmimeve

dritatv

Danimarka miraton ligj për të mos pranuar refugjatët

dritatv

Zelanda e Re fton qytetarët të dorëzojnë armët: Ju dëmshpërblejmë

dritatv

Leave a Comment