Twitter fshin mijëra llogari të lidhura me qeverinë iraniane!

Kompania Twitter thotë se ka fshirë rreth 4.800 llogari të cilat beson se “janë të lidhura ose të mbështetura drejtpërdrejt nga qeveria iraniane” dhe i ka arkivuar ato në bazën publike të të dhënave. Kompania tha se shumica e llogarive përhapnin lajme që synonin të mbështesnin interesat gjeopolitike iraniane, ose të funksionojnë si profile të rreme për të manipuluar debatin në internet.

Një nëngrup i vogël, me origjinë nga Irani, ishte “angazhuar vetëm në diskutime në lidhje me Izraelin”. Twitter tha se ka hequr edhe katër llogaritë tjera që beson se janë të lidhura me Agjencinë ruse për Hulumtime të Internetit (IRA).

Kjo kompani ishte akuzuar nga agjencitë e inteligjencës amerikane se ka punuar me inteligjencën ruse për të përhapur keqinformimin gjatë zgjedhjeve të vitit 2016 në SHBA. Twiitet njoftoi se ka fshirë edhe 33 llogari me origjinë nga Venezuela, dhe 130 llogari të lidhura me lëvizjen katalunase të pavarësisë në Spanjë.

- ISLAMSHOP.CH -

LEXO MË SHUMË

Barca një hap pranë titullit, “Nëndetësja” fundos Atletikon

45 minuta lojë, një gol i Alcacer dhe një tjetër i Lionel Messit. Barcelona fitoi ndaj Bilbaos dhe mori pikët e plota në Camp...

Alarmuan qytetarët për tërmet 6 ballë, Rama mesazh të fortë medieve, niset drejt SHBA për t’u takuar me Trump

Kryeministri Edi Rama është nisur drejt Shteteve të Bashkuara të Amerikës, ku njofton se do të takohet...

Bardhi: Tahiri doli i paprekur sepse Rama është peng i dosjeve të korrupsionit dhe i lidhjeve kriminale të tij

Sekretari i përgjithshëm i Partisë Demokratike, Gazment Bardhi tha se vendimi i mbrëmjes së kalaur që shpëtoi...

Së fundi

Meta takon Avdullah Hotin: Shqipëria mbështet dialogun Kosovë – Serbi, forcat politike të Kosovës të jenë të bashkuara

Presidenti i republikës Ilir Meta ka zhvilluar një takim me kryeministrin Avdullah Hotin, i cili ka ardhur për vizitë në Tiranë. Meta shprehet se i...

Britania e Madhe nuk hap kufijtë me Shqipërinë, ja 57 vendet për të cilat prej 10 korrikut nuk aplikohet karantinimi i detyrueshëm

Britania e Madhe ka hapur kufijtë për 57 vende të botës, por Shqipëria nuk bën pjesë në to. Kjo do të thotë se kufiri ajror mes...

Këshilla të arta

https://youtu.be/gdVbCr7hBmY Titulli: Këshilla të arta Autor: Ebul Ferexh Ibn Xhevzi Përkthyes: Mr. Osman Osmani Redaktor: Bujar Vërbovci Kopertina: Bashkim Mehani Përgaditi për shtyp: Bashkim Avdiu Shtypi: FocusPrint – Shkup Për botuesin: Bashkim...