Tusk: Nuk do të ndalem së ëndërruari një Europë më të mirë

 

Presidenti i Këshillit Europian, Donald Tusk, gjatë sesionit plenar të Parlamentit Europian në Strasburg tha se ”e di shumë mirë që në të dyja anët e kanalit, të gjithë, madje edhe unë vetë, jemi të lodhur me Brexit dhe kjo është plotësisht e kuptueshme”.

“Megjithatë, ky nuk është një justifikim për të thënë ‘e mbyllim’ vetëm për shkak se jemi të lodhur”, theksoi ai.

“Ne duhet të vazhdojmë ta trajtojmë Brexit-in në një mënyrë të civilizuar. Sepse jemi të lidhur nga një fat i përbashkët dhe duam të mbetemi miq të ngushtë dhe partnerë në të ardhmen”, tha Tusk.

“Gjatë Këshillit të Europës, një nga udhëheqësit na paralajmëroi se nuk duhej të mendonim që Brexit të mund të anulohej. Unë nuk u përgjigja menjëherë, por sot para jush, do të doja të thosha se nuk mund të biem në fatalizëm. Të paktën unë nuk do të pushoj së ëndërruari për një Europë më të mirë dhe të bashkuar”, deklaroi Tusk.

- Reklamë -

LEXO MË SHUMË

Regjimi i Asadit shkel 369 herë marrëveshjen e Soçit, vret 45 civilë

Rrjeti Sirian i të Drejtave të Njeriut (SNHR) njofton se regjimi i Bashar al-Asadit pas nënshkrimit të marrëveshjes së Soçit, ka sulmuar 369 vendbanime...

Veliaj: Karta e studentit gati nga muaji prill, ja si do funksionojë

Gjatë një takimi me studentët në Qytetin Studenti, kreu i bashkisë Tiranë Erion Veliaj, duke folur për kartën e studentit, tha se ajo do...

Dënimi i priftit amerikan Brunson shndërrohet në arrest shtëpie

Dënimi i priftit amerikan Andrew Craig Brunson i cili gjykohet me pretendimin për krim dhe spiunazh në emër të organizatave terroriste FETO dhe PKK,...

Së fundi

127 vetura të reja elektrike në pesë vitet e ardhshme

Analistët presin që prodhimi global i automobilave të arrijë në 93.5 milionë këtë vit, nga të cilat një milion automjete elektrike. 88.1 milionë makina janë...

“Motori i ndryshimit në sferën ekonomike është sektori privat”

Presidenti i Maqedonisë së Veriut, Stevo Pendarovski, ka deklaruar se motori i ndryshimit në sferën ekonomike është sektori privat dhe nëse iniciativat private nuk...

Vaji i ullirit ju bën të jetoni më gjatë!

Konsumimi i një luge vaj ulliri në ditë ju ndihmon që të jetoni më gjatë. Vaji i ullirit, një element kyç i dietës mesdhetare për...