BOTA

Turqia e gatshme të prodhojë automjete të blinduara të teknologjisë së lartë

Spread the love

Kontraktuesi kryesor turk për pajisje nga fushën e mbrojtjes, “Aselsan”, thotë së është i aftë të prodhojë gjeneratën e re të automjeteve të blinduara luftarake 35milimetërshe KORHAN.

Automjeti KORHAN, u prezentua në panairin e 13-të Ndërkombëtar të Industrisë së Mbrojtjes (IDEF), që u mbajt në maj të vitit të kaluar.

Kompania Aselsan tashmë është duke pritur një vendim të autoriteteve turke, të cilat do të duhet të japin dritë jeshile për prodhim masovik të KORHAN-it, i cili është disejnuar që të përmbush nevojat e forcave të këmbësorisë.

Falë fjalës së fundit të teknologjisë që është përdorur në disajnimin e tij, automjeti luftarak në fjalë, ka për qëllim t’u bëjë ballë sfidave në fushëbetejë.

KORHAN është i pajisur me fuqi të lartë zjarri, si dhe një sistem të avancuar për ndjekjen e objektivave.

Sistemi është i aftë të përdorë municion 35mm, prodhim i Turqisë./Rtv Drita/

Related posts

Erdogan: Turqia është e vendosur të pastrojë Afrikën nga FETO

dritatv

Zyrtare: Trupi i gjetur është i Emiliano Sala

dritatv

“Bazat dhe interesat amerikane në rajon në rreze të forcave të armatosura të Iranit”

dritatv

Leave a Comment