Turqia dënon komentet e shefit të Ligës Arabe

Turqia dënoi fuqishëm sekretarin e përgjithshëm të Ligës Arabe për ngritjen e akuzave kundër operacionit antiterrorist “Burimi i Paqes” në lindje të lumit Eufrat në veri të Sirisë.

Në një deklaratë, Hami Aksoy, zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme turke, tha se sekretari i përgjithshëm i Ligës Arabe Ahmed Aboul-Gheit bëhet partner në krimet e terroristëve dhe tradhëton botën arabe duke akuzuar Turqinë.

Në fjalën e tij në mbledhjen e Ligës Arabe në Kajro, Aboul-Gheit e ka përshkruar operacionin turk në lindje të Eufratit si një “invazion ushtarak”.

Aksoy tha se Liga Arabe kritikon Turqinë, në vend të organizatës terroriste e cila u përpoq të cenonte integritetin territorial të Sirisë.

Edhe shefi i Komunikimeve i Presidencës së Turqisë, Fahrettin Altun, dënoi një deklaratë të Ligës Arabe e cila ngriti akuza kundër Turqisë.

“Unë dënoj ashpër Ligën Arabe për keqarakterizimin e operacionit antiterrorist të Turqisë në verilindje të Sirisë si një “invazion” në një deklaratë të publikuar më herët sot”, tha Altun në Twitter.

Të mërkurën, Turqia nisi operacionin “Burimi i Paqes” në lindje të lumit Eufrat në veri të Sirisë për të siguruar kufijtë e saj duke eleminuar elementet terroriste dhe për të garantuar kthimin e sigurt të refugjatëve sirianë dhe integritetin territorial të Sirisë.

Ankaraja synon ta pastrojë rajonin në lindje të lumit Eufrat nga terroristët e PKK-së dhe dega e saj siriane, PYD/YPG.

Në fushatën e saj terroriste më shumë se 30-vjeçare kundër Turqisë, PKK, e listuar si organizatë terroriste nga Turqia, SHBA dhe Bashkimi Evropian, është përgjegjëse për vdekjen e rreth 40.000 njerëzve, përfshirë shumë gra dhe fëmijë.

- ISLAMSHOP.CH -

LEXO MË SHUMË

Kinë, 18 të vdekur gjatë zjarrit në një lokal nate

Së paku 18 persona kanë humbur jetën, ndërsa pesë të tjerë janë lënduar në zjarrin që shpërtheu mbrëmë në një lokal nate në...

Holanda heziton për negociatat, por mbështet platformat e azilkërkimit

Qeveria holandeze e pranon se ka shqetësime serioze sa i takon luftës kundër korrupsionit dhe krimit të organizuar në Shqipëri. “Në këto dy pika...

Sipas shkencës gështenja është një ilaç i mirë për veshkat!

Gështenjat posedojnë veti terapeutike, dhe për shkak të vlerës së lartë të energjisë, ato rekomandohen veçanërisht për atletët dhe fëmijët. Ato ndihmojnë me problemet e...

Së fundi

Spanja i jep fund bllokimit, por me rezerva

E gjithë Spanja ka hyrë zyrtarisht në periudhën pas hapjes, por jo e gjithë popullsia do të gëzojë të njëjtat liri, pasi çdo gjë...

FITER BAJRAMI 2020

https://youtu.be/xjrLhbj2S2g

Spanja nga korriku hap dyert për turistët e huaj

Duke nisur nga korriku, Spanja do të hapë hap dyert turistëve të huaj. Ky fakt është bërë i ditur nga ministrja spanjolle e turizmit,...