Tryezë me partitë? Meta përgjigjet me batutë: Nëse nuk shkarkohem

Ndryshe nga dalja e parë ku firmosi ‘Live” dekretin që anulon zgjedhjet e 30 qershorit, Presidenti i Republikës, në këtë konferencë të dytë me gazetarët lidhur me situatën politike në vend, iu përgjigj pyetjeve të tyre edhe më i relaksuar, sikundër u shpreh edhe vetë.

Pyetjes nëse do të inicionte një tryezë mes partive politike në funksion të gjetjes së zgjidhjeve për të kaluar ngërcin politik, Meta iu përgjigj me batutë: “ Nëse nuk shkarkohem” – tha ai, duke lënë të nëkuptohet se do e marr një veprim të tillë.

Ndëkohë duke komentuar deklaratat e kreut të qeverisë, se vendimi i tij erdhi si pasojë e frikës së reformës në drejtësi, Meta tha se frikë ka vetëm nga përgjegjësia para popullit nga detyrat që ka.
“Nëse ka një njeri që e di që unë s’kam frikë është Rama. Unë kam frikë vetëm nga përgjegjësia para popullit dhe nga detyrat që kam. Dhe detyra që kam është shumë e lartë. Reforma në drejtësi nëse u miratua me konsensus  e ka falë ndërhyrjeve që kam bërë për atë konsensus se ndryshe sot Shqipëria as rekomandimin për nisje të negociatave nuk do e kishte” u shpreh Meta.
- ISLAMSHOP.CH -

LEXO MË SHUMË

Kuvajt, rritet në 45 numri i rasteve të koronavirusit

Kuvajti sot ka konfirmuar edhe dy raste të koronavirusit të ri (Covid-19), me ç’ka numri arriti në 45, bëri të ditur Ministria...

Milaim Zeka: Drejtësia e Kosovës është fundosur

Deputetët e opozitës kanë fjalë të mira, por edhe dresojnë kritika të shumta në drejtim të Inspektoratit të Policisë së Kosovës, ndërsa kërkojnë që...

Qeveria Haradinaj shpenzoi mbi 12 milionë euro për udhëtime jashtë vendit gjatë vitit 2018

Mbi 12.5 milionë euro të taksapaguesve kosovarë janë shpenzuar për udhëtime zyrtare jashtë vendit nga njerëzit e pushtetit gjatë vitit 2018. Krahasuar me vitin 2017...

Së fundi

Hoti thotë se Fitër Bajrami e protesta e VV-së rritën numrin e të infektuarve me COVID-19

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti rritjen e rasteve me Covid-19 ia ka atribuuar festës së Fitër Bajramit më 24 maj dhe tubimit të Vetëvendosjes...

Njihe Zotin

https://youtu.be/NZ-Pe-JIrQw   Titulli: Njihe Zotin Autor: Dr. Mustafa Mahmud Përkthyes nga gjuha boshnjake: Nexhat Ibrahimi Redaktor profesional: Prof. Nuredin Ahmeti Redaktor gjuhësor: Liljana Jajaga Kopertina: Bashkim Mehani Përgaditi për shtyp: Bashkim Avdiu Shtypi:...

Manastirliu tek ‘Shefqet Ndroqi’: Nisin përgatitjet për ta kthyer në COVID2

Teksa shifrat e të prekurve me COVID-19 janë rritur ndjeshëm në vendin tonë, në spitalin Universitar “Shefqet Ndroqi”, ku kanë nisur përgatitjet për t’u...