Trump reagon ndaj sulmeve në Sri Lankë

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës (SHBA), Donald Trump, ka shprehur ngushëllime pas sulmeve ndaj kishave dhe hoteleve në Sri Lankë, duke thënë se vendi i tij është i gatshëm për të ofruar ndihmë.

“Shtetet e Bashkuara shprehin ngushëllimet për popullin e Sri Lankës dhe ne jemi të gatshëm për të ndihmuar”, ka shkruar Trump në Twitter.

Si pasojë e sulmeve që kishin ndaj kishave dhe hoteleve në Sri Lankë kanë humbur jetën 207 persona, ndërsa 450 të tjerë janë plagosur.

Sot në orët e para të mëngjesit u kryen sulme ndaj një kishe në Batticaloa, ndaj kishave St. Anthony’s në Kochchikade dhe St.Sebastian në Katana si dhe ndaj hoteleve me pesë yje Shangri-La, Cinnamon Grand dhe Kingsbury në kryeqytetin Colombo.

Pas këtyre sulmeve, sulme shpërthime ndodhën edhe në kopshtin zoologjik “Dehiwala” dhe në rajonin periferik Dematogoda të kryeqytetit Colombo.

Ndërkohë, Ministria e Jashtme e Sri Lankës ka njoftuar se 27 nga personat që kanë humbur jetën janë shtetas të huaj. Në sulme kanë humbur jetën edhe dy shtetas turq.

- ISLAMSHOP.CH -

LEXO MË SHUMË

Gjykata kërkon arrestimin e ish-presidentit të Koresë së Jugut

Gjykata në Korenë e Jugut ka kërkuar arrestimin e ish-presidentit Lee Myung Bak. Gjykata rajonale qendrore e Suelit njoftohet se ka kërkuar arrestimin e ish-presidentit...

Hoxha: Procesi i liberalizimit të vizave përfundon për 6 muaj

Ministrja e Integrimit Europian, Dhurata Hoxha ka raportuar para Komisionit parlamentar për Integrime Europiane lidhur me procesin e liberalizimit të vizave për qytetarët e...

U paralizua në krye të detyrës, polici hero vazhdon punën vullnetarisht

24 maji i vitit të largët 2004 ishte dita që i ndryshoi jetën përgjithmonë efektivit të Policisë Rrugore, Resmi Hasanpapaj. Ai nuk e dinte...

Së fundi

Çfarë thotë BE mbi karantinën 14-ditore për udhëtarët dhe kush vendos

Futja e masave të karantinës për udhëtarët që vijnë nga jashtë është një juridiksion kombëtar, deklaroi zëdhënësi i Komisionit të BE-së përgjegjës për transportin...

Tërnava: Për dy ose tre ditë mund të fillojë hapja e xhamive

Kryetari i Bashkësisë Islame të Kosovës, myftiu Naim Tërnava, në një intervistë për RTV Dukagjinin ka deklaruar se rënia e numrit të infektuarve në...

Iran, shkon në 7.451 numri i të vdekurve nga COVID-19

Televizioni shtetëror iranian raportoi se zëdhënësi i Ministrisë së Shëndetësisë, Kianoush Jahanpour, bëri të ditur se në 24 orët e fundit, në vend pozitivë...