BOTA

Trondit ministri britanik: Pas Brexit, kujdes nga Rusia!

Spread the love

Ministri i Mbrojtjes i Britanisë, Gavin Williamson, tha se vendi i tij duhet t’i forcojë kapacitetet ushtarake pasi të dalë nga Bashkimi Europian dhe paralajmëroi se Rusia duhet të jetë e vetëdijshme se veprimet që konsiderohen të papranueshme nga Perëndimi “kanë kosto”.

Duke folur të hënën në Institutin Mbretëror të Londrës, Williamson theksoi rëndësinë e lidhjeve të ngushta ushtarake midis Uashingtonit dhe Londrës.

Ai po ashtu i dha mbështetje thirrjes së presidentit të Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, për vendet e NATO-së, që t’i rrisin shpenzimet ushtarake përballë, siç tha, provokimeve ruse.

Marrëdhëniet midis Perëndimit dhe Moskës janë të tensionuara për një varg çështjesh, përfshirë aneksimin e gadishullit ukrainas të Krimesë nga Rusia dhe ndërhyrjen e dyshuar ruse në zgjedhjet presidenciale në SHBA. “Veprimet e tilla nga Rusia duhet të kenë një kosto”, tha Williamson.

Britania duhet të largohet nga Bashkimi Europian në fund të marsit, edhe pse lufta e brendshme politike ka shkaktuar paqartësi se çfarë mund të ndodhë pas.

Related posts

Osmani: Europa do të jetë më stabile me Ballkanin Perëndimor brenda

dritatv

Ismaili: Protokollet mjekësore hap drejt ngritjes së cilësisë në shëndetësi

dritatv

Shpiket avioni? Nju Jork – Londër mund të zgjasë vetëm 1 orë

dritatv

Leave a Comment