Torte akullore

PËRBËRËSIT:

200 gr gjalpë, 5 vezë, 250 gr sheqer, 300 gr lajthi ose arra të bluara, 4 dcl ajkë të ëmbël.

Kallëpi në formë të gjatë, të ngushtë dhe të thellë mbështillet me folie. Tundet gjalpi i zbutur me 100 gr sheqer. Shtohen të verdhat e vezëve dhe masa tundet edhe më tej. Shtohen lajthitë dhe 2 dcl ajkë të tundur. Veçan tunden të bardhat e vezëve me sheqer dhe pasi të trashen në borë të dendur, duke e përzier me lugë, shtohen në masën e kremit të përgatitur.

Masa homogjene derdhet në kallëp, rrafshohet dhe futet në frigorifer me ngrirje të thellë për 3-4 orë. Pasi të ftohet mirë, torta largohet nga kallëpi. 2 dcl ajkë tunden dhe me të lyhet torta mbi dhe anash. Zbukurohet me dredhëza, pritet në thela trashësie 2 centimetra dhe shërbehet.

- Reklamë -

LEXO MË SHUMË

Shpëtoi gruan nga mbytja, vdes më vonë nga infarkti

Shpëtoi gruan nga mbytja por më pas vdes nga infarkti. Kjo është ajo që i ndodhi një 83-vjeçari në provincën Varese, në Itali. Tragjedia...

ASELSAN vazhdon të prodhojë pajisje që fuqizojnë ushtrinë turke

  Kompania Elektronike Ushtarake Turke (ASELSAN), një nga kompanitë pararojë të Turqisë, duke vazhduar punimet në bazë të teknologjive që zhvillohen dhe nevojave që ndryshojnë...

Vetëvaret një i burgosur në Njësinë Psikiatrike të Burgut të Dubravës

Mësohet se gjatë natës së mbrëmshme në Burgun e Dubravës ka ndodhur një vetëvrasje. Bëhet fjalë për një person të gjinisë mashkullore i moshës rreth...

Së fundi

Të mbyllur për disa orë, Rama nxjerr foton me Albin Kurtin: Patëm një moment pushimi të veçantë

Kryeministri Edi Rama është takuar mbrëmjen e kaluar me kryeministrin e zgjedhur të Kosovës Albin Kurti, i...

Bozdag: TSK operacion edhe në Munbixh nëse terroristët nuk largohen

Zv/kryeministri i Turqisë dhe zëdhënësi i Qeverisë, Bekir Bozdag, në lidhje me operacionin "Dega e Ullirit" në Afrin të Sirisë është shprehur se Forcat...

Egjipti shkatërron 4 tunele në kufi me Gazën

Sipas një zëdhënësi ushtarak, ushtria egjiptiane ka shkatërruar katër tunele ndërkufitare që lidhin Gadishullin e Sinait të Egjiptit me Rripin e bllokuar të Gazës. Në...