KOSOVA

Thaçi takon Hahnin: Liberalizimi i vizave nevojë thelbësore për Kosovën

Spread the love

Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, gjatë qëndrimit në Bruksel, është takuar edhe me komisionerin për Zgjerim të Bashkimit Evropian Johannes Hahn.

Gjatë këtij takimi Thaçi dhe Hahn kanë biseduar për situatën politike, për perspektiven evropiane si dhe për liberalizimin e vizave, përcjell lajmi.net.Thaçi përmes një postimi në Twittet ka bërë të ditur se me Hahn ka biseduar për rëndësinë e një vendimi të shpejtë për liberalizimin e vizave për kosovarët

”Bisedova me Komisionerin Johannes Hahn mbi çështjen e nevojës për angazhim të fortë në Bruksel si dhe angazhim në procesin e integrimit në Bashkimin Evropian në Prishtinë. Shpreha nevojën thelbësore për një vendim të shpejtë për liberalizimin e vizave për Kosovën dhe hapat e ardhshëm vendimtar për të përmbushur agjendën evropiane”, ka shkruar Thaçi.

Ndryshe, Thaçi sot është takuar edhe me Presidentin e Këshillit Evropian, Donald Tusk.

Thaçi i ka thënë Tusk se pas plotësimit të të gjitha kritereve, ngadalësimi i vendimit për liberalizimin e vizave për qytetarët e Kosovës është i pakuptimtë dhe i papranueshëm, pavarësisht arsyetimeve të vazhdueshme nga BE-ja dhe shtetet anëtare.

Related posts

Shoqëria Civile letër të hapur BE-së, kërkon liberalizim të vizave për Kosovën

dritatv

Djali i Lladrovcit i hyn politikës, synon këtë post në PDK

dritatv

Haradinaj: Nëse dalim keq në PISA turpërohemi

dritatv

Leave a Comment