Thaçi në Bruksel takohet me Tusk dhe Hahn

Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, sot ka udhëtuar për në Bruksel, ku do të zhvillojë takime me përfaqësues të lartë të Bashkimit Europian.

Në kuadër të kësaj vizite, presidenti Thaçi do të takojë Presidentin e Këshillit Europian, Donald Tusk, si dhe Komisionerin e BE-së për Zgjerim, Johannes Hahn.

Presidenti Thaçi do të kërkojë nga liderët e BE-së vazhdim të mbështetjes dhe jetësim sa më të shpejt të liberalizimit të vizave për qytetarët e Kosovës.

Në Bruksel, presidenti Thaçi do të flasë edhe për domosdoshmërinë e dinamizmit të agjendës së integrimeve evropiane për Ballkanin Perëndimor, si parakusht për sigurimin e paqes afatgjate në Europë.

- Reklamë -

LEXO MË SHUMË

Papunësia po rritet, duke pritur reformat…

    Shkalla më e theksuar e papunësisë te grupmoshat 15-24 vjeç Niveli i papunësisë deri mbi 30 për qind konsiderohet të jetë alarmante për një vend...

Del ekspertiza perfundimtare për Malsor Dashin dhe Armend Trenen

Dy policët Armend Trena dhe Malësor Dashi sipas raportit të ekspertizës së komunikacionit janë vetë aksidentuar. Lajmin për KALLXO.com e ka konfirmuar kryeprokurori i Prokurorisë...

Rama: Punë në privat

Punë në privat dhe jo në shtet. Prej muajsh qeveria po i orienton qytetarët në këtë drejtim dhe zyrat e punës kanë gjetur zgjidhje...

Së fundi

Nuk ka liberalizim pa luftimin e korrupsionit

Kosova mbetet të shënojë rezultate më të prekshme në luftën kundër korrupsionit për ta bindur Bashkimin Evropian se ky kriter i përcaktuar për liberalizimin...

Strazimiri: Çfarë nderi ka në “Detyrën” për të torturuar një adoleshent

Deputet i Partisë Demokratike, Gent Strazimiri, përmes një postimi në rrjetin social “Facebook”, ka ironizuar ministrin e Brendshëm, Sandër Lleshaj, teksa ai thoshte para...

Korea e Veriut shkrep raketa me rreze të shkurtër veprimi

Koreja e Veriut ka shkrepur sot raketa të paidentifikuara me rreze të shkurtër veprimi në drejtim të Detit Lindor, bëri të ditur agjencia koreanoveriore...