Thaçi kërkon nga Borrel që BE-ja ta përmbush obligimin për heqjen e vizave

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka zhvilluar një bisedë telefonike me Përfaqësuesin e Lartë për Politikë të Jashtme dhe Siguri të BE-së, Josep Borrel.

Thaçi ka thënë se me Borrel kanë diskutuar për perspektivën evvropiane dhe zhvillimet në Kosovë.

Presidenti ka theksuar se ka kërkuar që të përmushet obligimi i BE-së për heqjen e vizave për qytetarët, përcjell lajmi.net.

Postimi i plotë në Facebook:

Sot zhvillova një bisedë telefonike me Përfaqësuesin e Lartë për Politikë të Jashtme dhe Siguri të BE-së, Josep Borrell, me të cilin diskutova për perspektivën evropiane dhe zhvillimet në Kosovë e rajon.

Në këtë bisedë theksova se Kosova është e përkushtuar t’i përfundojë reformat që ka nisur dhe që janë përcaktuese për anëtarësimin e Kosovës në BE, si dhe kërkova që të përmbushet obligimi i BE-së për heqjen e vizave për qytetarët tanë, sepse Kosova ka përmbushur të gjitha kriteret e nevojshme.

Ne u pajtuam rreth nevojës që të vazhdojë dialogu i pakushtëzuar në mes të Kosovës dhe Serbisë, si dhe për domosdoshmërinë e arritjes së marrëveshjes përfundimtare, e cila nënkupton njohjen reciproke ndërmjet dy shteteve.

E mirëpresim vizitën sa më të shpejtë të Përfaqësuesit të Lartë të BE-së, Josep Borrell, në Republikën e Kosovës.

- ISLAMSHOP.CH -

LEXO MË SHUMË

Britania e Madhe- Rriten rastet e reja, qeveria rivendos izolimin në Leicester

Siç edhe ekzistonte frika, qeveria britanike ka qenë e detyruar të bëj hapa pas dhe të imponojë një bllokim të ri në Leicester, qyteti...

Rama: Do ta ndez uzinën; Video-konferencë për ARMO, naftëtarët mosbesues

Naftëtarët e ARMO-s, që ishin zotuar se të hënën do të marshonin në Tiranë nëse kërkesat e tyre nuk plotësoheshin, qëndruan në Fier për...

Qeveria miraton negocimin e marrëveshjes për punë të familjarëve në misione diplomatike

Qeveria e Kosovës gjatë mbledhjes së sotme ka miratuar nismën për negocimin e marrëveshjes për punën fitimprurëse të anëtarëve të familjeve në misione...

Së fundi

​Veterani i UÇK-së lirohet nga policia turke

Autoritetet turke kanë liruar veteranin e UÇK-së, Imri Ilazin, i cili është arrestuar sot në Aeroportinë e Ankarasë, pasi Serbia kishte dërguar emrin e...

Bashkoi dy apartamentet, i bëri furrë buke dhe parukeri në katin e parë të pallatit

Deri ne datën 26 nëntor 2019 kur gjatë tërmetit që u mori jetën 51 qytetarëve dhe u shpallën te pabanueshëm qindra objekte, kjo godinë...

Turizmi, dega më e goditur nga pandemia, 100 mijë punonjës rrezikojnë mbijetesën

Kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, publikon pamje të plazheve të boshatisur, pasi sipas tij, shumica e shqiptarëve e kanë të pamundur të pushojnë me...