BOTA

Tërmet në Itali, lëkundet Maçerata. Vetëm dëme materiale

Spread the love

 

 

Një tërmet i magnitudës 4,6 tronditi Maçeratën në Itali, e njëjta zonë ku lëkundjet e tokës “mbollën” shkatërrim tetorin e vitit 2016.

Tërmeti është ndjerë edhe në Umbria, sipas mediave lokale, por ndërsa ka shkaktuar dëme materiale, përfshirë shembjen e kullës së këmbanës së një kishe në zonë, fatmirësisht prej tij nuk ka pasur të lënduar.

Autoritetet vendosën mbylljen e shkollave dhe po verifikojnë situatën në zonat e goditura. Frika mes banorëve ishte e madhe, siç shprehet edhe kryebashkiaku i Muças, Mario Baroni, i cili shton se paslëkundjet vazhdojnë.

Toka në rajon kishte disa ditë që lëkundej lehtë dhe në 4 prill ishin regjistruar dy goditje të një intensiteti të konsiderueshëm me magnitudë 3,6 dhe 4 të shkalles Rihter.

Top Channel

Related posts

E dhimbshme: Pensionistët në Japoni bëjnë krime, me qëllimin për të jetuar në burg

dritatv

Fluks klsndestinësh, udhëtarët do iu nënshtrohen kontrolleve në kufi

dritatv

Danimarka kërkon kampe refugjatësh në vendet jashtë BE-së

dritatv

Leave a Comment