• Home
  • KOSOVA
  • “Të gjithë e duam bashkimin me Luginën, por kemi Kushtetutën në bazë të së cilës ndërtojmë shtetin”
KOSOVA

“Të gjithë e duam bashkimin me Luginën, por kemi Kushtetutën në bazë të së cilës ndërtojmë shtetin”

Spread the love

Kryetari i Kuvendit, Kadri Veseli, ka thënë se shteti i Kosovës e ka për detyrë të qëndrojë afër shqiptarëve që jetojnë në Luginën e Preshevës.

Ai ka thënë se shqiptarët atje janë populli më i diskriminuar në Europë.

“Shteti i Kosovës ka obligim që me qenë afër tyre, s’kemi me i lanë në stuhi, por  e kemi një Kushtetutë në bazë të se cilës e ndërtojmë krejt shtetin tonë”, ka thënë Veseli në një konferencë për media.

“Për aq sa kam fuqi dhe dije, do të luftojmë për shqiptarët, e posaçërisht për ata të Luginës”.

“S’ka njerëz që nuk duan ata të bashkohen me Luginën, por ky është realiteti historik. Do të punojmë për ta”./Kosova Post/

Related posts

Anëtarësimi në BE, nëse zbatohen ligjet dhe luftohet korrupsioni

dritatv

Franca e pengon liberalizimin e vizave për Kosovën?

dritatv

Ministrja Hoxha: Ta votojmë demarkacionin, të mos mbahen qytetarët e izoluar

dritatv

Leave a Comment