Taulant Balla: PS e vendosur për shkarkimin i presidentit Meta

Kreu i Grupit Parlamentar të PS Taulant Balla në një deklarate për mediat pas takimit që ka zhvilluar me përfaqësues të Bundestagut gjerman, deklaroi se viti 2019 do të jetë viti i hapjes së negociatave për Shqipërinë.

I pyetur për shkarkimin e mundshëm të presidentit Ilir Meta, Balla u shpreh se PS është e vendosur për të shkarkuar kreun e shtetit. Pasi ka kryer një akt antikushtetues.

“PS nuk është tërhequr aspak për të shkarkuar presidentin Meta. Më vjen keq që nuk lexohet siç duhet Rezoluta e Kuvendit. Presidenti i Republikës ka bërë një akt antikushtetues. Akti i paprecedent i presidentit nuk ka asnjë vlerë juridike. Duhet të lemë Kuvendin që të bëjë detyrën që i takon. Ditën e enjte, Kuvendi i Shqipërisë do të bëjë një debat dhe në fund do të dalë në përfundim. Përballë një akti antikushtetues, duhet një hap ligjor që të dënojë antikushtetueshmërinë. Presidenti mund të ketë shumë dëshira, por jo gjitha dëshirat mund t’i shndërrojë në dekrete”, tha Taulant Balla.

- ISLAMSHOP.CH -

LEXO MË SHUMË

Voton Dreshaj: Le të fitojë më i miri

Kandidati i AAK-së për kryetar të Istogut, Gani Dreshaj uroi që të fitojë ai që është "hairi" i Istogut. Dreshaj vlerësoi pozitivisht mbarëvajtjen e procesit...

Kolumbi, peshkopi shpreson se uji i shenjtë do të frenojë krimin në qytet

Peshkopi katolik në Kolumbi shpreson se uji i shenjtë do të frenojë dhunën në qytetin ku po lufton kriminalitetin dhe korrupsionin. Peshkopi Ruben Dario Jaramillo...

Zyrtare, Bayern Munich vendos për trajnerin e ri!

Hansi Fick do të jetë trajneri i Bayern Munich deri në përfundim të këtij sezoni. Ky është...

Së fundi

Manastirliu tek ‘Shefqet Ndroqi’: Nisin përgatitjet për ta kthyer në COVID2

Teksa shifrat e të prekurve me COVID-19 janë rritur ndjeshëm në vendin tonë, në spitalin Universitar “Shefqet Ndroqi”, ku kanë nisur përgatitjet për t’u...

Maqedoni: 123 persona të shëruar dhe 88 raste të reja me covid-19 gjatë 24 orëve të fundit

Ministria e Shëndetësisë informon se në 24 orët e fundit janë realizuar 973 teste, ndërsa janë regjistruar 88 raste të reja me COVID-19. Sipas qyteteve:...

Mosrespektimi i masave, dënimi deri në 12 vjet burgim e 8 mijë euro gjobë

Policia e Kosovës nga dita e martë do të nisë shqiptimin e gjobave për qytetarët që nuk respektojnë masat e dala nga Qeveria e...