Tatimorët zhvatës, i merrnin nga 200 mijë lekë bizneseve në Durrës

Qindra inspektorë tatimesh kanë dalë në terren për të konstatuar evazionin fiskal, kush nuk pret kuponin tatimor apo mban punëtorë në të zeze.

Por 3 inspektorë të zbatimit nga Tirana, në vend që të luftonin paligjshmërinë, kryenin akte korruptive. Ata i vinin gjoba bizneseve me probleme që varionin deri në 200 mijë lekë. Tre muaj nën hetim dhe disa denoncime mjaftuan për ti prangosur ata.

Inspektorët e hetimit tatimor, Gentian Elezi dhe Artan Kroj u arrestuan në flagrancë, ndërsa një i tretë është shpallur në kërkim.

Ndaj tyre gjykata e Durrësit ka vendosur edhe masën e sigurisë “arrest me burg”, ndërsa hetimet kishin nisur që në muajin korrik nga Krimi Ekonomiko Financiar dhe organi i akuzës. Sipas burimeve, janë dokumentuar disa raste të marrjes së ryshfetit nga inspektorët e rajonit qendror Tiranë, drejtori që mbulon edhe qytetin e Durrësit.

Menjëherë pas ndalimit drejtoria e përgjithshme e tatimeve njoftoi edhe lirimin nga detyra të 3 inspektorëve që akuzohen për “korrupsion pasiv” dhe aktiv të personave që ushtrojnë funksione publike”, si dhe “Shpërdorim të detyre”.

Gjatë sezonit turistik tatimet zhvilluan një aksion të gjerë në zonat bregdetare me qëllim luftën ndaj informalitetit.

Baret dhe restorantet që kapeshin përsëritës, duke mos dhënë kuponin tatimor, bllokoheshin nga tatimet për 30 ditë. Kjo masë drastike detyronte bizneset që të paguanin nën dorë gjobat ndaj inspektorëve të tatimeve në mënyrë që mos u prishej aktiviteti gjatë sezonit turistik./Top Channel/

- ISLAMSHOP.CH -

LEXO MË SHUMË

Zbulohet rreziku i ri për kancerin e gojës!

Në disa rajone, incidenca e kancerit të gojës është rritur. Një studim i kohëve të fundit zbulon një faktor të ri rreziku që mund...

Bexheti: “Ilinditase” s’është fjalë shqipe

Termi “Ilinditase” nuk ka kuptim në gjuhën shqipe. Gjuhëtarët shpjegojnë se ky përkthim tekstual dhe jo i menduar mirë bie ndesh me normat gramatikore...

Këto janë disa nga ushqimet që këshillohet të mos konsumoni në verë

Gjatë sezonit veror është shumë e rëndësishme shmangia e disa ushqimeve, që jo vetëm ndikojnë keq në organizmin tonë, por edhe mund të bëhen...

Së fundi

Itali, konfirmohen 681 vdekje të reja nga COVID-19

Italia ka raportuar 681 vdekje të reja nga koronavirusi i ri (COVID-19), duke e çuar në 15.362 numrin e përgjithshëm të vdekjeve nga virusi...

Apeli i ri i IKShP-së: E kemi ende situatën nën kontroll, ju lutem rrini në shtëpi

Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik ka lëshuar një apel tjetër sa i përket gjendjes me koronavirusin në Kosovë, specifikisht respektimit të masave kundër përhapjes...

Kosova me më së paku të prekur me Covid-19 në rajon, prin Serbia

Republika e Kosovës po del të jetë vendi me më së paku persona të infektuar më koronavirus në rajon. Kosova deri më tani ka të...