SHQIPERIA

Tarifat për studentët, ministrja e Arsimit sqaron procedurën

Spread the love

Ministrja e Arsimit, Lindita Nikolla tha se “studentët kanë gjithmonë të drejtë kur protestojnë”, por shtoi se qeveria “ka detyrimin dhe vendosmërinë për të adresuar shqetësimet e tyre kur janë reale”.

“Kam dëgjuar me durim dhe kam qenë e hapur për komunikimin me studentët. Përtej kësaj, kam kërkuar rektorët dhe dekanët për t’i informuar për situatën. Nuk ka asnjë vendimmarrje nga Ministria e Arsimit që del pa u shteruar me ata që do të zbatojnë këto vendime”, tha Nikolla.

Protestën e studentëve për tarifat e reja për kreditet e lëndëve të bartura, Nikolla e shpjegoi kështu: “Vendimi i qeverisë është ngritur me kërkesën e vetë institucioneve të arsimit të lartë, të cilët kanë kërkuar motivimin e rezultateve më të mira në aulat universitare dhe për të demotivuar mbetësit ose përsëritësit. Është incentivë që motivon cilësinë”.

Related posts

Debati me Veliajn, shfaqen zërat artistikë pro një godine të re për Teatrin Kombëtar

dritatv

Gjykata e Tiranës, e mbingarkuar: 24 mijë dosje, vetëm 45 gjyqtarë

dritatv

Vlorë/ Shpërthim eksplozivi në një makinë, një i plagosur

dritatv

Leave a Comment