Takimi me Ramën, kancelarja Angela Merkel tregon detaje: Çfarë biseduam

Kancelarja gjermane, Angela Merkel priti këtë të premte në një takim kryeministrin e Shqipërisë, Edi Ramën. Pas kryeministrit, ka qenë vetë kancelarja që ka reaguar duke treguar detaje mbi atë se çfarë kanë diskutuar të dy liderët.

Kancelarja  pohon se bisedimet mes tyre u përqendruan në marrëdhëniet bilaterale, por edhe në çështjet e politikës evropiane dhe çështjet rajonale.

Në fund të shtatorit, Bundestagu do të vendosë nëse Kancelarja Angela Merkel mund të bien dakord për pranimin e negociatave të anëtarësimit në BE me Shqipërinë në samitin e BE në mesin e tetorit.

“Gjermania mbështeti pranimin e Shqipërisë në NATO në 2009, dhe mbështet pranimin e shtetit të Ballkanit në Bashkimin Evropian. Gjatë Konferencës së Ballkanit Perëndimor në Posen, më 5 korrik 2019, Kancelarja pranoi se pavarësisht vazhdimit të vështirësive politike, kishte përparim të rëndësishëm në të gjithë rajonin”-thuhet në reagimin e kancelarisë gjermane.

Ajo gjithashtu thekson se Gjermania shpreh gatishmërinë e plotë për të ruajtur kushtetutën dhe zhvillimin e demokracisë në vendin tonë.

“Gjermania ka një interes të fortë për të kontribuar në kushte të qëndrueshme, demokratike dhe kushtetuese në Shqipëri duke mbështetur procesin e transformimit të saj. Më parë, Rama ishte në prill 2018 mysafir në Kancelarinë Federale për të diskutuar me kancelaren Merkel, ndër të tjera, gjendjen e afrimit të BE në Shqipëri. Gjithashtu gjatë një takimi të Ballkanit Perëndimor në Prill 2019 në Kancelarinë Federale u zhvillua një diskutim dypalësh midis dy krerëve të qeverive”-theksohet ndër të tjera në njoftimin e shpërndarë nga zyra e shtypi të Kancelares Angela Merkel.

- Reklamë -

LEXO MË SHUMË

Shpërthen deputeti: Rilindja e Ramës ia kaloi edhe osmanllinjve

    Deputeti  demokrat Tritan Shehu e quan krim historik largimin e Arkivës nga Gjirokastra. Me një shënim në  rrjetet sociale, Shehu e quan vendimin një...

Si të kontrolloni nëse “iPhone”-i është i ri, i rinovuar ose i përdorur

Përpara se të blihet ‘iPhone’ i ri, shpeshherë mund të dyshohet nëse ai është i përdorur më parë. Por, ekziston një metodë për të zbuluar...

Substanca kryesore që i jep aromën kanellës mund të ndikojë në uljen e peshës!

Një grup studiuesish të qendrës kërkimore “Nestlé” në Lozanë të Zvicrës dhe profesorë të Universitetit të Tokios kanë arritur në përfundimin se aldehidi dinamik...

Së fundi

Putin dhe Merkel bisedojnë për çështjen e Libisë

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin dhe kancelarja gjermane, Angela Merkel, nëpërmjet një bisede telefonike vlerësuan zgjidhjen e...

“Jemi të shqetësuar për një fatkeqësi njerëzore në Idlib”

Ministrja franceze e Mbrojtjes, Florence Parly shprehu shqetësimin për një fatkeqësi njerëzore në Idlib, duke thënë se po bëjnë gjithçka për të parandaluar këtë...

Qeveria e Maqedonisë miratoi dy vendime në lidhje me reformat në sistemin gjyqësor të vendit

    Qeveria e Maqedonisë në mbledhjen e fundit shqyrtoi dhe miratoi tekstin e ri të Projektligjit për ndryshimin e plotësimin e Ligjit për Këshillin Gjyqësor...