Sulme me bombë në Kirkuk të Irakut, 4 të vdekur

Së paku katër persona kanë humbur jetën, ndërsa 15 të tjerë janë plagosur mbrëmë në krahinën irakiane Kirkuk, theksuan nga policia.

Në disa pjesë të Kirkukut ndodhën madje gjashtë sulme me bombë, ndërsa dy u parandaluan.

Asnjë grup nuk ka marrë përsipër përgjegjësinë për sulmet, por autoritetet irakiane zakonisht për këto akte akuzonin organizatën terroriste DEASH, e cila nga mesi i vitit 2014 nën kontroll mbante një të tretën e Irakut.

Ushtria irakiane, me ndihmë të koalicionit ushtarak të kryesuar nga SHBA-të, në vitin 2017 ktheu pjesën më të madhe të territorit nën kontroll të saj.

- ISLAMSHOP.CH -

LEXO MË SHUMË

Meta: Jo më “fake state”, Shqipëria e para

I përmendur sërish këtë të hënë, në vazhdën e shumë “cicërimave” të shkëmbyera me njëri-tjetrin në rrjetet sociale, Presidenti Meta ka reaguar sërish ndaj...

New York, protestë kundër Donald Trump

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës (SHBA), Donald Trump, është pritur me protestë në New York, ku kishte ardhur për të marrë...

Assadi sulmon Gutën Lindore pavarësisht thirrjes së OKB-së dhe armëpushit rus

   Në sulmet e regjimit sirian të Bashar al-Assadit dhe mbështetësve të tij, pavarësisht vendimit të Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara (OKB) dhe...

Së fundi

Lajmet dt: 05 / 08 / 2020

https://youtu.be/3HFTOVxGm-A 181 infeksione të reja me koronavirus jane shenuar gjate 24 oreve te fundit ne zvicer. Zyra Federale e Shëndetit Publik ka raportuar se numri...

Zemaj i bie pishman, e anulon vendimin e djeshëm për rregullimin e çmimit të barnave

Ministri i Shëndetësisë Armend Zemaj sot është takuar me përfaqësues të Odës së Farmacistëve të Kosovës, të Shoqatës Farmaceutike të Kosovës, të Shoqatës së...

MSh: Humbin jetën 6 pacientë, 139 raste të reja në 24 orët e fundit

Ministria e Shëndetësisë konfirmoi sot se janë 139 raste të reja të prekura nga Covid 19, ndërkohë që kanë humbur jetën 6 pacientë, duke...