Spitali në Romë i shpëtoi jetën, çifti nga Wuhani i dhuron 40 mijë euro

Ishin pacientët e parë të COVID-19 në Romë; cifti nga Wuhani kishin udhëtuar drejt kryeqytetit italian si turistë, por sëmundja i “shpërtheu” atje. U shtruan në spitalin “Spalanzan” ku qëndruan 40 ditë.

Një moment mjaft I vështirë; dyshja rreth të 60-tave u detyruan të kalonin nëpër disa faza rehabilitimi, duke përfshirë terapinë intensive. Në prill dolën dhe gruaja filloi të qantë nga gëzimi, ndërsa personelit mjekësor të spitalit i tha: “Ju dua, e dua këtë qytet italian”.

Por mirënjohjen, ata vendosën të mos e shprehnin vetëm me fjalë. Për këtë arsye, i dhuruan spitalit 40 mijë euro. Zyrtari i qeverisë rajonale i ngarkuar me çështjet e shëndetësisë, Alessio D’Amato, e cilësoi donacionin e ciftit kinez “ një dhuratë të madhe” dhe i ftoi që të dy për një vizitë tjetër në Romë.

Në Itali, të drejtën e kujdesit shëndetësor ne strukturat publike e kanë të gjithë shtetasit vendas e të huaj, dhe ky kujdes është zakonisht pa pagesë, ose mund të ketë një kosto fare simbolike.

- ISLAMSHOP.CH -

LEXO MË SHUMË

Vrau ish-kryeplakun, 58-vjeçari i penduar në gjykatë

    Gjykata e Beratit ka vendosur masën e arrestit me burg për Fatmir Cenajn, autorin e vrasjes së ish kryeplakut të fshatit Rehovë në Skrapar.  Sapo...

Përplaset anija e peshkimit, humbin jetën 13 persona në Korenë e Jugut

Të paktën 13 njerëz kanë vdekur pasi një anije peshkimi u përplas me një cisternë prej 336 tonësh pranë bregut të Koresë së Jugut. Gjithashtu,...

OKB: Fëmijët më të prekur nga trafikimi i qenieve njerëzore

Sekretari i Përgjithshëm i Organizatës së Kombeve të Bashkuara (OKB), Antonio Guterres, ka deklaruar se fëmijët janë një nga viktimat më të prekura nga...

Së fundi

Ja si gënjeu Rama”, PD nxjerr faktet: Ndryshimet kushtetuese shkelin marrëveshjen e 5 qershorit.

Partia Demokratike akuzon kryeministrin se ka shkelur marrëveshjen e 5 qershorit dhe se ka gënjyer para shqiptarëve. Sekretari i përgjithshëm i PD-së Gazment Bardhi...

TIA: Nga nesër anulohen të gjitha fluturimet, pasagjerët mund të rimbursohen ose të rishikojnë datën deri në fund të 2021

Tirana International Airport njofton se ndalimi i fluturimeve nga Austria hyn në fuqi nga nesër deri më 31 korrik. Ndërkohë të gjitha fluturimet janë anuluar,...

BE: Nisni vaksnimin për gripin sezonal që tani në verë

Komision Europian ka këshilluar vendet anëtare të BE të nisin sa më shpejt vaksinimin për gripin sezonal të vjeshtës që tani në verë. Sipas KE,...