Spanja thyen rekordin, borxhi publik tejkaloi 1.2 bilionë euro

Borxhi nacional i Spanjës ka arritur shifrat rekorde duke tejkaluar 1.2 bilionë euro, që është për 99.7 për qind të bruto prodhimit të brendshëm të këtij vendi, bëhet e ditur sot nga Banka Qendrore e Spanjës.

Sipas të dhënave më të reja që kanë të bëjnë me tremujorin e parë të vitit 2019, borxhi publik i këtij vendi tejkaloi shifrën prej 1.2 bilionë euro.

Borxhi publik i vendit gjatë 12 muajve të fundit është rritur për 3.3 për qind, që tregon se situata është larg objektivave që përcaktoi Qeveria e Spanjës. Qeveria e pakicës socialiste, në pajtim me programin e stabilitetit të BE-së për periudhën 2019/2020 parashikoi BPB prej 95.8 për qind.

Banka qendrore ka shpërndarë të dhënat në lidhje me borxhin e Zyrës së Sigurimeve Sociale, e cila për një vit u rrit për 57.4 për qind dhe arrin 43.7 milion euro.

Nga ana tjetër, që kur lufta tregtare SHBA-Kinë solli pasiguri në kontekstin e rritjes ekonomike, në Spanjë në masë të madhe janë zvogëluar të ardhurat nga letrat me vlerë, ndërsa ato për herë të parë kanë rënë në 0.49 për qind.

- ISLAMSHOP.CH -

LEXO MË SHUMË

Si me Elbasanin, prefekti i Shkodrës në garë për Bashkinë

Lëvizja e kryeministrit për të dërguar në Shkodër, Valdrin Pjetrin në postin e prefektit e bën atë, ashtu si në rastin e Elbasanit, një...

Pretendohet se Izraeli ka sulmuar me raketa aeroportin në Damask

Pretendohet se Izraeli ka kryer sulm me raketa në aeroportin e Damaskut. Agjencia e lajmeve SANA, duke iu referuar burimeve ushtarake, pohon se Izraeli kreu...

Analistët: Qeveria teknike, zgjidhja e duhur, partitë politike i frikësohen zgjedhjeve

Pas largimit të Listës Serbe nga Qeveria e Kosovës, koalicioni qeverisës tani ka humbur shumicën në legjislativ. Megjithatë, kjo nënkupton se përderisa ekzekutivi nuk...

Së fundi

Bylykbashi: Duke nisur nga sot, “gjendja e fatkeqësisë natyrore” dhe masat janë antikushtetuese

Me anë të një statusi në “Facebook”, ish-deputeti i PD Oerd Bylykbashi shprehet se që nga dita e sotme e Fiter Bajramit, “gjendja e...

Reagon Policia e Shtetit ndaj sistemit TIMS jashtë funksionit

Policia e Shtetit ka reaguar pas një lajmi, se është dëmtuar sistemi TIMS dhe nuk funksionon. Në lidhje me ngjarjen Policia sqaron se “Në datë...

Çavuşoğlu: Solidariteti me Afrikën, më i nevojshëm se kurrë më parë

"Kushtet e papara të shkaktuara nga pandemia COVID-19 në gjithë botën e bëjnë solidaritetin e simbolizuar nga Dita e Afrikës edhe më të rëndësishëm...