Skandali/ Të paralizuarit sorollaten për të aplikuar për kartë identiteti

Emisioni BOOM ka trajtuar sot hallin e zotit Ali Berati. Ai ka një problem të madh me aplikimin për kartë identiteti të gruas së tij, e cila prej 10 vitesh është e paralizuar dhe e ka të pamundur që të lëvizë.

Edhe pse e paralizuar, zonja Tefta duhet të zbresë nga kati i pestë për tu paraqitur në zyrat e Aleat-tit në Elbasan për të aplikuar për kartë identiteti.

Ishte emisioni ‘Boom’ që kërkoi ndihmën e Urgjencës në Elbasan për të bërë transportin e të moshuarës invalide, pasi në zyrat e Aleat shërbimi në familje për këto persona kryhet kundrejt një tarife të pa përballueshme.

Gazetarja: Zotëria do bëjë një riaplikim për karten e identitetit të gruas, ajo është e paralizuar dhe nuk vjen dot.

Punonjësja e gjendjes civile: Mesa di unë personin që është i paralizuar është kusht kryesor që në momentin që do të bëjë kartën duhe të bëjë edhe pasaportën. Pasaporta bën 180 mijë lekë me procedurë të shpejtë, ndryshe nuk e bën dot.

Sikur të mos mjaftonte ky fakt pas aplikimit punonjësit e Aleat, janë shprehur se zonja duhet të paraqitet përsëri për të marrë kartën e identitetit.

Gazetarja: Çfarë të thanë brenda?

Ali Berati: Duhet të vijë vetë zonja më thanë që duhet ta tërheq. Unë nuk e di si do të veprohet në këtë drejtim. I bëj një kërkesë zyrës së Aleat që të më ndihmojë, sepse deri këtu jemi mundur dhe nuk kam mundësi të tjera që ta sjell këtu.

Sipas Aleat personat me aftësi të kufizuara që duan ta marrin shërbimin ne familje janë të detyruar të pajisen edhe me pasaporte kundrejt një tarife 18mijë lekë, shumë kjo e papërballueshme për personat me aftësi të kufizuar.

- ISLAMSHOP.CH -

LEXO MË SHUMË

Zbulohet shuma marramendëse e grabitur në Rinas, 40 të shoqëruar

Një shumë marramendëse, rreth 10 milionë euro dyshohet se janë grabitur sot në aeroportin e Rinasit, nga një avion që do të udhëtonte drejt...

Apeli refuzon ankesën e avokatit të Xhabir Zharkut, ai mbetet në paraburgim

Gjykata e Apelit e Kosovës, e ka refuzuar si të pa bazuar ankesen e  avokatit mbrojtës, kundër...

“Paqja e muslimanëve Moro mund të jetë model për rajonet e krizave në botë”

Hüseyin Oruç, anëtar i Bordit të Administratorëve të Fondacionit Humanitar turk IHH dhe i Komitetit për Monitorimin e Procesit të Paqes të Muslimanëve Moro,...

Së fundi

“Apple” kompania e parë amerikane që vlen dy trilionë dollarë

Kompania teknologjike “Apple” u bë sot kompania e parë, e tregtuar publikisht nga SHBA, që arriti një kapitalizim tregu prej dy trilionë dollarësh, duke...

Maltë-Gazetarja e vrarë/ Arrestohet kreu i kabinetit të ish-kryeministrit Muscat

Tre vite pas vrasjes së gazetares investigative malteze Daphne Caruana Galizia, e cila akuzoi zyrtarë të lartë për korrupsion, dje është arrestuar shefi i...

Protesta në Bullgari/ Mijëra qytetarë kërkojnë largimin e kryeministrit Borisov

As festimet për ditën e pavarësisë së Bullgarisë, nuk i ndaloi qytetarët bullgarë të protestojnë dhe ti bëjnë thirrje kryeministrit Bojko Borisov dhe kryeprokurorit...