Siri, gjatë gushtit janë vrarë mbi 190 persona me torturë

Rrjeti Sirian për të Drejtat e Njeriut (SNHR) ka njoftuar se muajin e kaluar në Siri janë vrarë 198 persona me torturë, pjesa më e madhe e të cilëve nga regjimi i Bashar Al-Asadit.

SNHR publikoi raportin për muajin gusht, ku njoftoi se 198 persona kanë humbur jetën nga tortura.

Sipas raportit, 194 prej këtyre janë torturuar nga regjimi i Asadit në vendet e ndryshme të Sirisë, ndërsa një person nga organizata terroriste YPG/PKK, një grua nga organizata terroriste DEASH si dhe 2 persona nga palë ende të paidentifikuara janë vrarë duke u torturuar.

Sipas burimeve opozitare siriane, në burgjet e regjimit gjenden të paktën 500 mijë persona./Rtv Drita/

- ISLAMSHOP.CH -

LEXO MË SHUMË

Tiranë/ Kapet me kokainë, arrestohet një 43-vjeçar

Në vijim të punës për parandalimin dhe goditjen e shpërndarjes së lëndëve narkotike, Seksioni për Hetimin e Narkotikëve në bashkëpunim me Komisariatin e Policisë...

Sadiq Khan shtron iftar në sheshin kryesor të Londrës (foto)

Kryebashkiaku i Londrës Sadiq Khan dje ka çelur iftar me të rinjtë ne sheshin kryesor, Trafaglar, duke mbledhur qindra agjërues dhe joagjërues nga metropoli...

BE-ja nuk lëshon pe për Kosovën dhe Shqipërinë në anëtarësim

Thirrja e presidentit të Komisionit Europian, Jean Claude Juncker, që t’u jepet një perspektivë më e qartë vendeve të Ballkanit Perëndimor, ka hasur në...

Së fundi

Itali, konfirmohen 681 vdekje të reja nga COVID-19

Italia ka raportuar 681 vdekje të reja nga koronavirusi i ri (COVID-19), duke e çuar në 15.362 numrin e përgjithshëm të vdekjeve nga virusi...

Apeli i ri i IKShP-së: E kemi ende situatën nën kontroll, ju lutem rrini në shtëpi

Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik ka lëshuar një apel tjetër sa i përket gjendjes me koronavirusin në Kosovë, specifikisht respektimit të masave kundër përhapjes...

Kosova me më së paku të prekur me Covid-19 në rajon, prin Serbia

Republika e Kosovës po del të jetë vendi me më së paku persona të infektuar më koronavirus në rajon. Kosova deri më tani ka të...