Siguria në Aeroportin e Rinasit/ TIA: Ka qenë dhe do të mbetet prioriteti kryesor

Aeroporti Ndërkombëtar i Tiranës “Nënë Tereza” ka reaguar në lidhje me sigurinë në aeroport. Me një njoftim të shpërndarë për mediat, TIA thekson se siguria aeroportuale ka qenë dhe do të mbetet prioriteti kryesor i saj. Duke shpjeguar vendimin e Gjykatës, e cila i ka kërkuar TIA-s që të pezullojë garën për zgjedhjen e kompanisë së re, ky institucion garnaton qytetarët se siguria është primare dhe vendimi i gjykatës për pezullim të garës nuk është përfundimtar.

Njoftimi i TIA:

Lidhur me shkrimin e djeshëm nga Balkanëeb të datës 09.09.2019, me titull “Siguria në Rinas në dorë të koncesionarit. Gjykata TIA-s: pezullo garën për zgjedhjen e kompanisë së re”, dëshirojmë t’ju sjellim në vëmendje se:  “Aeroporti Ndërkombëtar i Tiranës (TIA) është në dijeni të vendimit jopërfundimtar të Gjykatës Administrative të Shkallës së Parë. Duke patur parasysh mosrinovimin e licensës për sigurinë nga ana e Autoritetit të Aviacionit Civil për ish-kompaninë e sigurisë në aeroport ICTS, TIA po garanton sigurinë aeroportuale në zbatim të ligjit të Koncensionit me të gjitha kapacitetet njerëzore dhe organizative. Në konsultim dhe bashkëpunim me autoritetet e qeverisë dhe aviacionit civil, TIA ka shtuar masat e sigurisë në aeroport.

Siguria aeroportuale ka qenë dhe do të mbetet prioriteti ynë kryesor. Një strukturë drejtuese ekzekutive ka forcuar udhëheqjen e kompanisë me një Drejtor të ri të Përgjithshëm Ekzekutiv dhe Drejtor të Përgjithshëm Operacional, për një mbikqyrje rigoroze të të gjitha operacioneve të sigurisë aeroportuale në TIA”.

Departamenti i Komunikimit, Tirana International Airport.

- Reklamë -

LEXO MË SHUMË

Mbi 75 për qind e punëtorëve kanë kontrata të përkohshme!

Sigurimi i një vendi të punës në Kosovë, në vendin me papunësinë më të lartë në Evropë, vazhdimisht është një proces i vështirë. Por,...

Të gjitha ngërçet që vijnë me largimin përfundimtar të Gentian Osmanit nga drejtësia

Largimi përfundimtar nga sistemi i drejtësisë i ish-prokurorit të Krimeve të Rënda, Gentian Osmani, i cili sipas KPA-së, nuk arriti të justifikojë shpenzimet dhe...

Brazili e ka të lehtë me Serbinë, 2-0 dhe përpara gjen Meksikën

Nga një gol në secilën pjesë, në një ndeshje të dyluftuar në fushë, por aspak të diskutueshme për rezultatin, bëjnë që Brazili të presë...

Së fundi

E mahnitëshme se çfarë përfitime shëndetësore mund të merrni nga hurma!

Në vjeshtë, mes frutave të ndryshme në këtë stinë, hurmat janë ato të cilat konsiderohen si më të mirat për organizmin e njeriut. Kjo...

OKB: Konflikti në Kongo të kujton Ruandën dhe Bosnjën

Ndërhyrja, përdhunimet në grupe dhe vrasjet e regjistruara në rajonin Kasai të Kongos mund të jenë një prelud i gjenocidit, thuhet në raportin...

Tajvan, të paktën 4 të vdekur nga tërmeti

Të paktën 4 persona e humbën jetën si pasojë e tërmetit prej 6 ballësh sipas shkallës së Rihterit i cili goditi bregdetin lindor të...