Shpikja e Gjermanëve për të ruajtur distancën në kafene

Një kafe në Gjermani ka detyruar klientët e saj që të vendosin ‘kapele’ për t’u siguruar se ata po respektojnë distancën sociale.

Konsumatorët ulur jashtë Cafe & Konditorei Rothe në Schwerin, Gjermani. Të gjithë duhet të mbanin kapelen nëse dëshironin të pinin kafe.

Fotot e këtij stili unik për distancën janë shpërndarë në mediat sociale, duke marrë reagime të mëdha.

Klientët e kafes duken mjaft të relaksuar, ndërsa komentuesit në media sociale e kanë quajtur shumë të nevojshme edhe shumë të mirë ‘shpikjen’ gjermane.

Kafet dhe restaurantet në Gjermani janë duke u rihapur, pasi vendi ka marrë masa për lehtësimin e izolimit nga pandemia.

Qeveritë lokale kanë ndjekur oraret e tyre për t’i lënë restorantet dhe kafenetë të rihapen që nga 11 maj, si pjesë e lehtësimit të kujdesshëm të kufizimeve.

- ISLAMSHOP.CH -

LEXO MË SHUMË

Bylykbashi dyshime për vettingun e Dvoranit: Nuk ia ankimoi ‎askush vendimin që i fali “harresën” e 100 mln lekëve

Ish-deputeti i Partisë Demokratike, Oerd Bylykbashi  ka ngritur hije dyshimi sa i përket procesit të vetingut, përmes...

Disa këshilla të vlefshme se si ta luftoni pagjumësinë!

Në vitin 1964, Randy Gardner qëndroi zgjuar për 11 ditë – ky ishte një rast i rrallë. Megjithatë shumë njerëz vuajnë nga pagjumësia në periudha...

Disa arsye se pse duhet të hani vezë më shpesh!

Veza është një nga ushqimet më të shëndetshme për njeriun që ka pësuar një rikthim triumfues, pas pretendimeve për rolin e saj negativ në...

Së fundi

Hoti: Nuk do të hezitoj ta kërkoj. Thaçi: Qytetarët të zbatojnë masat rigorozisht

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti ka paralajmëruar vendosjen e gjendjes së jashtëzakonshme për shkak të përkeqësimit të situatës me koronavirus. Nga foltorja e Kuvendit, Hoti...

Hajdari paralajmëron krijimin e partisë së re: Shqiptarët duan një alternativë tjetër

Një ditë pas daljes publike të liderit të PD-së Lulzim Basha për listat e hapura, ku sulmoi ashpër kryeministrin Edi Rama, vjen një reagim...

Publikohet tjetër përgjim i Zoran Zaevit, ja çfarë thotë për Ali Ahmetin dhe rastin që po hetohej

Një tjetër përgjim i ashtuquajtur ‘’bombë’’ është publikuar nga mediat në Maqedoninë e Veriut vetëm pak ditë para zgjedhjeve, pikërisht për ish= kryeministrin Zoran...