Shpëtim Idrizi takohet me Albin Kurtin: Zgjedhjet kanë turbulluar dhe ujërat e ndenjura të kënetës së politikës shqiptare

Një përfaqësi e PDIU e kryesuar nga kryetari z. Shpëtim Idrizi u takua dje me Albin Kurtin dhe përfaqësues të lartë të Lëvizjes Vetvendosja në Kosovë.
Z. Idrizi shprehu vlerësimin e tij për aktivitetin e Vetvendosjes në shërbim të çështjes kombëtare dhe për qëndresën e punën e Albin Kurtit për të ndryshuar gjendjen e Kosovës dikur në pushtim, e sot si një demokraci që po konsolidohet.

“Zgjedhjet ishin një test i kaluar me sukses e përbëjnë një model rotacioni, si për standartet që ruajtën ashtu edhe për rezultatin e tyre. Vota e qytetarëve të Kosovës solli një risi në politikën e vendit duke nxjerrë në skenë një brez të ri por me shumë përvojë politikanësh e së bashku me Vjosa Osmanin e LDK, e cila solli një risi të padiskutueshme në këto zgjedhje, do krijohet mundësia për një politikë të re e të suksesshme”, është shprehur z. Idrizi.

Ai ka deklaruar se “këto zgjedhje kane turbulluar dhe ujërat e ndenjura të kënetës së politikës shqiptare”, ndërsa ka shprehur dëshirën që pranvera e Kosovës të vijë dhe në Shqipëri”.

VV dhe PDIU kanë patur qysh herët një bashkpunim të suksesshëm si Parti që në fokusin e aktivitetit të tyre kanë çështjen kombëtare. “Sot është momenti që bashkëpunimi mes Kosovës dhe Shqipërisë të kthehet real e të kalojmë drejt një bashkimi ekonomik, që do jepte mundësinë e rritjes së punësimit dhe konsiderimin si një treg i madh e atraktiv për investimet e huaja”, ka thënë Idriz më tej.

Gjatë takimit u diskutua lidhur me nevojën për të përafruar realisht sistemin arsimor e për të krijuar një model ekonomik që nuk ka barriera artificiale si ato që janë sot.

“Përtej deklaratave të zjarrta politike sot duhet të jetë koha për të vepruar në dobi të shqiptarëve me hapa real e duke realizuar rikthimin e shpresës në Shqipëri e Kosovë”, tha Idrizi.

Lidhur me krijimin e të ashtuquajturit Schengen Ballkanik, z.Idrizi e vlerësoi si një hap jo të nevojshëm që rikthen nocione të vjetra politike si ajo e ish-konfederatës Jugosllave dhe theksoi se në Shqipëri është e nevojshme të shohim marrëdhëniet me Serbinë duke mbajtur gjithmonë parasysh interesin e Kosovës. “Objektivi ynë kryesor është të integrohemi në Europë e jo të kërkojmë artifice që nuk ndihmojnë as Kosovën e as Shqipërinë. Sigurisht që me një kryeministër si Albin Kurti, Tirana zyrtare do të moderojë qëndrimin e saj e nuk mundet të ushtrojë më as sjellje paternaliste e as të krijojë iluzione të epërsisë intelektuale sepse do të stononte dukshëm e do rrezikonte të bëhej qesharake”, deklaroi ai.

Z. Albin Kurti vlerësoi mbështetjen e qytarëve të Kosovës në këto zgjedhje dhe theksoi se puna e ardhshme do duhet të përqëndrohet në rritjen e mirqënies së tyre dhe rritjen e dinjitetit të shtetit të ri të Kosovës në arenën ndërkombëtare. Bashkimi ekonomik dhe përafrimi i sistemeve tona arsimore e ekonomike duhet të jenë prioritet real në punën tonë.

- ISLAMSHOP.CH -

LEXO MË SHUMË

Rama: Teatri do të ndërtohet. Kryeministri flet dhe për universitetet

Beteja e artistëve është papërmbajtje është shprehur kryeministri Edi Rama, duke thënë se teatri aktual do të shembet, dhe i riu do të ndërtohet. Mjaft...

Bangladesh, për 7 muaj 110 të vdekur nga ethet dengue

Gjatë shtatë muajve të fundit, si pasojë e etheve dengue në Bangladesh kanë humbur jetën 110 persona, përfshirë edhe 28 të mitur. Epidemia më e...

Deimel: Mogherini jo mbështetje për bisedime të fshehta Thaçi-Vuçiç

Takimi i 29 Prillit i Merkelit e presidentit Macron me presidentët Thaçi, Vuçiq e liderë të Ballkanit në Berlin shihet nga ekspertja Johanna Deimel...

Së fundi

FITER BAJRAMI 2020

https://youtu.be/xjrLhbj2S2g

Spanja nga korriku hap dyert për turistët e huaj

Duke nisur nga korriku, Spanja do të hapë hap dyert turistëve të huaj. Ky fakt është bërë i ditur nga ministrja spanjolle e turizmit,...

Itali, rihapen pishinat dhe ambientet sportive, lehtësimi i masave vazhdon

Sporti individual merr fund, në shtëpi apo jashtë… Pishinat, sallat e gjimnastikës dhe klubet e fitnesit do të rihapen sot në Itali duke shënuar...