Shifra e vitit 1500, si ka ndryshuar popullsia e botës deri në ditët e sotme

7 miliardë e 680 millionë njerëz jetojnë sot në të gjithë botën, ndërkohë që numri i popullsisë njeh vetëm rritje. Sipas parashikimeve, deri në vitin 2050 popullsia e botës do të arrijë në 10 miliardë njerëz.

U deshën shumë vite që numri i njerëzve në Tokë të arrinte 1 miliard, por vetëm brenda 200 viteve që pasuan numri arriti në 7 miliardë.

Në fotogaleri do të shihni se si ka ndryshuar numri i njerëzve nga viti 1500 deri në ditët e sotme.

Në vitin 1500 jetonin 461 milionë njerëz në botë

Në vitin 1600 jetonin 553 milionë njerëz në botë

Në vitin 1700 jetonin 603 milionë njerëz në botë

Në vitin 1800 jetonin 989 milionë njerëz në botë

Në vitin 1900 jetonin 1 miliard e 650 milionë njerëz në botë

Në vitin 2000 jetonin 6 miliardë e 130 milionë njerëz në botë

Në vitin 2019 jetojnë 7 miliardë e 680 milionë njerëz në botë

- Reklamë -

LEXO MË SHUMË

Gazë – Rritet në 12 numri i të vdekurve nga sulmet izraelite

Sipas një komunikate të shkruar të Ministrisë së Shëndetësisë së Palestinës numri i të plagosurve në sulmet...

Ismajli për Demarkacionin, qëndruam besnik, të tjerët që ndryshuan mendje e paçin veten në qafë

      Deputeti i Grupit të të Pavarurve, Fisnik Ismaili, përmes një postimi në Facebook, shpjegon gjithë historinë trevjeçare të kundërshtimit të Demarkacionit, por  votuesi ka...

Mustafa: Gjykata Speciale nuk mund të zhbëhet në një mbrëmje

Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Isa Mustafa ka thënë se ka qëndrimi i LDK-së për tentimet e fundit për shfuqizimin e Ligjit mbi...

Së fundi

Veseli: Me Amerikën nuk prishemi për karrige

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, ka deklaruar se shumë pak kanë rëndësi çështjet e brendshme dhe karriget, sipas tij me rëndësi është shteti...

Kaos në “Teatrin e ëndrrave”. Ekipi, kundër Mourinhos

Përplasjet me drejtuesit mbi merkaton e munguar dhe kontradiktat me disa nga yjet e ekipit e kanë kthyer trajnerin Mourinho në personazhin kryesor të...

“Fatkeqësisht kemi jetë të humbura”, Rama reagon pas tërmetit: Moment dramatik,të ruajmë me çdo kusht qetësinë

Një moment dramatik e ka konsideruar kryeministri Edi Rama, situatën pas tërmetit të fuqishëm që goditi vendin...