• Home
  • KOSOVA
  • SHBA: Transicioni i FSK-së përmes një ndryshimi kushtetues
KOSOVA

SHBA: Transicioni i FSK-së përmes një ndryshimi kushtetues

Spread the love

Ka marrë goditje nga Shtetet e Bashkuara (SHBA) plani i Qeverisë për ta nisur transicionin e transformimit të Forcës së Sigurisë (FSK) në Forca të Armatosura (FAK), pa bërë paraprakisht ndryshimet kushtetuese. Në Ambasadën amerikane në Prishtinë kanë thënë se transicioni duhet të ndodhë përmes ndryshimeve kushtetuese.

I tillë qëndrim është dhënë ditën kur gazeta ka raportuar se Qeveria tani ka orientuar përpjekjet në një plan që konsiston në avancimin suksesiv të kapaciteteve të FSK-së, brenda një periudhe prej 10 vjetësh. shkruan Koha Ditore. Një pako ligjore që prek në organikën e FSK-së, është përcjellë tashmë në Zyrën e kryeministrit dhe pasi t’i kalojë procedurat, është planifikuar t’i adresohet kabinetit qeveritar. Me t’u miratuar nga kabineti, do të përcillet për votim në Kuvend./Kp/

Related posts

Hoti fton opozitën të ndalin zbatimin e vendimit për rritjen e pagave

dritatv

Kurti për Kurban Bajram: Begatia e mirëqenia duhet të jenë e drejtë për të gjithë

dritatv

Veseli merr përkrahjen e Austrisë për liberalizimin e vizave

dritatv

Leave a Comment