SHBA ndihmë prej 50 milionë dollarësh për pakicat etnike dhe fetare në Siri

Presidenti i SHBA-ve, Donald Trump ka miratuar 50 milionë dollarë ndihma për institucionet dhe organizatat përkatëse në mbrojtjen e të drejtave të pakicave etnike dhe fetare në Siri.

Në një deklaratë me shkrim nga Shtëpia e Bardhë thuhet se Trump i kushton shumë rëndësi mbrojtjes së pakicave etnike dhe fetare që “vuajnë” në Siri.

“Presidenti Trump ka ndarë 50 milionë dollarë ndihma për Sirinë për të mbrojtur pakicat etnike dhe fetare që vuajnë atje dhe për të përmirësuar të drejtat e njeriut”, thuhet në deklaratë.

Ndihma në fjalë do t‘u dërgohet institucioneve dhe organizatave siriane që mbrojnë të drejtat e njeriut, organizatave joqeveritare dhe institucioneve të ndihmave që janë të angazhuar me procese të rehabilitimit.

“Pritet që edhe aktorët tjerë ndërkombëtarë të japin ndihma në këtë fushë. Për qeverinë është një përparësi kryesore që të sigurohen të drejtat dhe liritë e pakicave etnike dhe fetare”, thuhet në deklaratë.

- Reklamë -

LEXO MË SHUMË

Astana, raundi i 9-të i bisedimeve për Sirinë më 14-15 maj

Ministria e Jashtme e Kazakistanit, njoftoi se raundi i 9-të i bisedimeve me temë Sirinë që do të mbahet në kryeqytetin Astana, do të...

Vajza e vëllait të presidentit Thaçi kritikon shtesat 10 euro për fëmijë, e quan fushatë elektorale!

Deputetja e PDK-së, Evgjeni Thaçi ka dalur kundër aplikimit të shtesave për fëmijë të propozuar nga AAK-ja. Vajza e vëllaut e presidentit Thaçi e...

Dhjetë vjet të Kushtetutës, që u shkel edhe nga krerët e shtetit

    Për dhjetë vjet u sfidua, u shkel, e nuk u mbrojt sa duhet. Akti më i lartë juridik i Kosovës, që materializoi edhe ligjërisht...

Së fundi

Serbët optimistë për blerjen e “Telekom”: Marrëdhëniet ekonomike me Shqipërinë, të kënaqshme

Qëllimi i “Telekom Serbia” për të marrë pjesë në garën e blerjes së “Telekom Albania” është përshëndetur nga ministri serb i Tregtisë dhe Telekomunikacionit,...

SHBA kërkon nga Danimarka të trajnojë YPG-në në Siri

Shtetet e Bashkuara të Amerikës (SHBA) kanë kërkuar nga Danimarka të dërgojë ushtarë në Siri dhe të trajnojë pjesëtarët e PYD/YPG-së, zgjatimit të organizatës...

Prokuroria Speciale e Kosovës akuzë ndaj dy grave për organizim dhe pjesëmarrje në grup terrorist

Prokuroria Speciale e Kosovës ka ngritur sot (30 dhjetor) dy aktakuza kundër të pandehurave Q.S dhe E.B,...