SHBA, mbi 96 mijë të vdekur nga COVID-19

Numri i personave të vdekur nga koronavirusi i ri (COVID-19) në SHBA është rritur në 96.389, prej të cilëve 1.373 kanë humbur jetën në 24 orët e fundit.

SHBA vazhdon të mbetet vendi me numrin më të lartë të rasteve të konfirmuara dhe të viktimave.

Të dhënat nga faqja e internetit “Worldometer” tregojnë se në 24 orët e fundit, numri i rasteve pozitive me koronavirus në SHBA është rritur për 24.261, duke e çuar numrin e përgjithshëm në 1.622.342.

Ndërkaq, në mbarë vendin, deri më tani janë shëruar afër 383 mijë të infektuar, ndërsa numri i personave të testuar ka arritur në afër 13,5 milionë.

Shteti i New York-ut mbetet më i godituri në SHBA, me gjithsej 366.357 raste të konfirmuara dhe 28.885 viktima.

Pas SHBA-së, numrin më të madh të të infektuarve e kanë regjistruar Rusia me mbi 326.448 raste, Brazili me 312.074 dhe Spanja me 280.117 raste.

- ISLAMSHOP.CH -

LEXO MË SHUMË

SHBA hap ambasadën e re në Jerusalem, palestinezët në protesta

Shkaktoi jo pak trazira kur u shpall dhe tani po bëhet realitet. SHBA hapi sot ambasadën e re të saj në Jerusalem, një lëvizje...

Këto janë kompanitë që kanë fituar tenderin për “Autostradën e Gjilanit”

Sa duket se i ka ardhur fundi, njëjtë edhe larg duket procesi tenderues i “Autostradës së Gjilanit”. Ajo kishte filluar në shtator të vitit...

Trump dhe May bisedë telefonike për Sirinë

    Presidenti i SHBA-ve Donald Trump ka zhvilluar bisedë telefonike me kryeministren britanike Theresa May, gjatë të cilës u bisedua për përgjigje të përbashkët ndaj...

Së fundi

Kosovë : Janë rregjistruar 13 raste të reja me COVID-19

TREMBËDHJETË RASTE ME COVID-19 DHE DY TË SHËRUAR! Sot më 31 maj 2020, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKSHPK me metodën RT-PCR, janë testuar...

Qeveria shfuqizon vendimet e mëparshme: Hapen çerdhet, kafiteritë, kufijtë e qendrat tregtare

Qeveria në detyrë ka zhvilluar sot mbledhjen e radhës, ku ndërmorën vendimin që t’i shfuqizojnë disa nga vendimet që kishin ndërmarrë në fillim të...

Rusia regjistroi një rritje të re të rasteve me koronavirus

Për herë të parë që nga 23 maji, rastet e reja shkuan në mbi 9 mijë, pasi 9.268 person rezultuan pozitivë me COVID-19 gjatë...