BOTA

Schulz bën thirrje për formimin e “Shteteve të Bashkuara të Europës”

Spread the love

Kreu i Social-Demokratëve të Gjermanisë, Martin Schulz, partner i mundshëm qeverisës i kancelares Angela Merkel, bëri thirrje për krijimin e “Shteteve të Bashkaura të Europës” deri në vitin 2025.

Schulz, në kongresin e partisë së tij në Berlin, tha se Europa duhet të jetë më e bashkuar dhe federale.

“Dua një traktat kushtetues europian që krijon një Evropë federale”, tha Schulz, ish-president i Parlamentit Europian.

Ai tha se vetëm një Europë më e bashkuar mund të përballet me sfidat si ndryshimet klimatke apo menaxhimi i migrimit masiv, mund të detyrojë gjigantët e internetit, si Google dhe Facebook, të respektojnë të drejtat civile, ose mund t’i pengojë kompanitë e mëdha që t’iu shmangen taksave.

“Evropa është sigurimi ynë jetësor”, tha ai.

Schulz po ashtu tha se vetëm një BE e fuqishme do të ndalonte përparimin e nacionalistëve të krahut të djathtë, duke përmendur këtu fitoret e tyre në Gjermani, Austri, Danimarkë, Finlandë, Francë dhe Holandë./Kosova Post/

Related posts

Paris, arrestohet zëdhënësi i “jelekëve të verdhë” pas thirrjeve për demonstrata

dritatv

Raporti i OBSH: Aksidentet rrugore vrasin një person çdo 24 sekonda

dritatv

Taizi, qyteti që bart gjurmët e dhimbshme të luftës së Jemenit

dritatv

Leave a Comment