Sa gjatë mund të qëndrojnë ushqimet në gjendje të ngrirë?

Ekspertët thonë se temperatura më e mirë e ngrirjes është -18 gradë, dhe ushqimi duhet të jetë i mbushur me sa më pak ajër në qese.

Vendosni etiketën dhe shkruani datën e ngrirjes. Koha kur ushqimi mund të qëndrojë në frigorifer, pa u bërë kërcënim për shëndetin ose humbje të cilësisë, varet nga lloji i ushqimit.

Pula e fërguar – 4 muaj

Pitja e pjekur me pemë – 6 deri 8 muaj

Ëmbëlsira nga djathi – 2 muaj

Buka vendore – 1-2 muaj

Buka industriale – deri 6 muaj

Buteri – 12 muaj

Qumështi – 3 – 6 muaj

Djathi i freskët – 1 muaj

Djathi i fortë – 6 muaj

Akullorja – 2 muaj

Jogurti – 1-2 muaj

Peshku i bardhë – 6 muaj

Peshku i kaltër – 2-3 muaj

Peshku i tymosur – 2 muaj

Peshku i gatuar – 4 deri 6 muaj

Pica – 1-2 muaj

Perimet –8-12 muaj

Frutat e arrave – 3 muaj

- ISLAMSHOP.CH -

LEXO MË SHUMË

Eurodeputetët takohen me Ruçin: Po humbasim durimin me opozitën, negocioni për integrimin!

Kryeparlamentari Gramoz Ruçi ka zhvilluar një takim me eurodeputetët që kanë mbërritur në Tiranë për të diskutuar zgjidhjen e mundshme të krizës politike në...

“Çmendet” Salah, shënon nga goditja e këndit – VIDEO

Mohamed Salah është rikthyer në një formë të jashtëzakonshme me Egjiptin. Në fitoren 4-1 të kombëtares së tij ndaj Zvazilandës, “faraoni” arriti të realizojë një...

Pekcan: Ekipet doganore në Kapıkule konfiskuan 2 ton e 70 kg lëndë narkotike

Ankara Ministrja turke e Tregtisë, Ruhsar Pekcan, ka deklaruar se ekipet doganore kanë shënuar një rekord të ri duke konfiskuar një sasi...

Së fundi

Hoti flet pas futjes së xhandarmërisë serbe në Karaçevë: Do të veprojmë sipas Kushtetutës

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, ka folur mbi ngjarjen e djeshme në Karaçevë të Kamenicës, ku xhandarmëri serbe janë parë të hyjnë në atë...

Gjendet trupi i pajetë i një 48-vjeçare në lumin e Vjosës

Shtetasja me inicialet L.M është gjetur e vdekur buzë lumit Vjosë pranë Memaliajt këtë mëngjes. 48 vjeçarja vuante nga probleme të shëndetit mendor prej vitesh...

Lajmet dt: 07/ 08/ 2020

https://youtu.be/aZZtwsDU6Co Ngjarja horror e ndodhur në Buçimas të Pogradecit ka tronditur mbarë opinionin publik.Ndërsa sot në banesën e Firdes Çekiçit janë hapur dyert e mortit...