Rusia kërkon mbylljen e kampeve të drejtuara nga SHBA dhe YPG në Siri

Moska ka kërkuar nga Washingtoni që të mbyllë dy kampet e refugjatëve që ndodhen në territorin e Sirisë, aktualisht nën kontrollin e trupave amerikane,.

Kreu i Qendrës Kombëtare të Menaxhimit të Mbrojtjes së Rusisë, Mikhail Mizintsev, theksoi se çdo ditë vonese në shpërndarjen e kampeve të refugjatëve Al-Hol dhe Al-Rukban kushton deri në 10 jetë.

“Ne i bëjmë thirrje palës amerikane që të lejojë kthimin e refugjatëve që mbahen në Al-Rukban dhe Al-Hol në shtëpitë e tyre, me qëllim për t’i eliminuar këto kampe përgjithmonë, për të liruar territoret në Al-Tanf në bregun e majtë të lumit Eufrat”, tha Mizintsev.

Që nga prilli i vitit 2017, grupi terrorist YPG/PKK në kampin Al-Hol ka vendosur civilë që ikin nga terroristët e DEASH-it, si dhe anëtarë të familjes së DEASH-it.

Sipas vlerësimeve të Kombeve të Bashkuara (OKB), marsin e kaluar situata në kampet Al-Hol dhe Al-Rukban ishte “dëshpëruese”, pasi UNICEF-i raportoi se nga janari i vitit 2019 kanë humbur jetën 60 fëmijë në Al-Hol dhe rreth 20 të tjerë në Al-Rukban.

Siria sapo ka filluar të dalë nga një konflikt shkatërrues që filloi në vitin 2011 kur regjimi i Bashar al-Assadit u përplas me protestat pro-demokratike.

- ISLAMSHOP.CH -

LEXO MË SHUMË

RD e Kongos, vazhdon të rritet numri i të vdekurve nga Ebola

Për shkak të epidemisë së virusit Ebola e cila u shfaq përsëri në muajin korrik në Republikën Demokratike të Kongos numri i të vdekurve...

KQZ miraton emrat e kandidatëve të PDK-së e VV-së, telashe me ata të Listës Serbe

Komisioni Qendror Zgjedhor është mbledhur sot që të bëjë certifikimin e kandidatëve për kryetarë të komunave në veri të vendit për zgjedhjet e jashtëzakonshme...

SHBA shkurton financimin për spitalet në Kudsin Lindor

Përfaqësuesit e spitaleve palestineze sot dënuan vendimin e administratës amerikane për shkurtimin e financimit të spitaleve në Kudsin Lindor, duke thënë se vendimi do...

Së fundi

Lajme dt: 06/07/2020

https://youtu.be/r_mKEqImrIc DRITA TV LAJME 6 7 2020 EDICIONI 1 Katër ditë pas ngjarjes tragjike, forcat zjarrfikëse janë rikthyer në shtëpinë e familjes Josifi! Trendi i shtuar i...

Përmbytet një varkë në Nigeri, humbin jetën 21 persona

Të paktën 21 persona e kanë humbur jetën si pasojë e përmbytjes së një varke pasagjerësh në jug të shtetit afrikan Nigeri. Sipas mediave vendase,...

Ushtria gjermane trajnon qentë për identifikimin e të prekurve me COVID-19

Ushtria gjermane trajnon qentë për të identifikuar njerëzit që janë të prekur me koronavirusin e ri (COVID-19). Në një deklaratë nga forcat e armatosura gjermane,...