Ruçi pret grupin e artistëve të njohur, diskutojnë për të drejtën e autorëve: Bëni propozime për ndryshime ligjore

Kryetari i Kuvendit, Gramoz Ruçi ka pritur sot në një takim një përfaqësi të Asamblesë së Agjencisë së Agjencisë Kolektive të Mbrojtjes së të Drejtave të Autorëve, ALBAUTOR.

Teksa merrnin pjesë në takim, krijuesit, kompozitorë, këngëtare, poetë dhe artistë ndanë me Ruçin ankesat mbi mospagimin e të drejtave të autorit, mbështetur në ligjin nr.35/2016 “Për të drejtat e autorit dhe të drejtat e tjera të lidhura me to” nga entet shtetërore, publike e private.

foto galeri
foto galeri

Në mbështetje të kërkesave të tyre, kryetari i Kuvendit u kërkoi artistëve propozime për ndryshime ligjore dhe aktet përkatëse nënligjore si edhe sugjerime konkrete për mekanizmat e garantimit dhe realizimit të të drejtave të autorit, nga entet private si edhe institucionet shtetërore e publike. Artistët e pranishëm në takim falenderuan Kryetarin e Kuvendit për mbështetjen e të drejtave të tyre si autorë krijues.

- ISLAMSHOP.CH -

LEXO MË SHUMË

Agani: Urgjentisht të zbatohet udhëzimi për kontrollin e gazrave të automjeteve

Ish-ministri i Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor, Ferid Agani, e ka bërë përgjegjës për ndotjen e lartë të ajrit në Prishtinë moszbatimin e udhëzimit administrativ...

Ministri Shala nga Samiti i Ballkanit Perëndimor fton investitorët e huaj në Kosovë

Ministri i Tregtisë dhe Industrisë, Endrit Shala, është duke marr pjesë në Samitin e Ballkanit Perëndimor në Poznań të Polonisë, duke e përfaqësuar Qeverinë...

Çfarë tregon matësi i karburantit përveç sasisë?

A e keni pyetur ndonjëherë veten për këtë? Në shumicën e veturave përkrah ikonës së pompës në treguesin e karburantit ka një shigjetë që tregon...

Së fundi

Meta takon Avdullah Hotin: Shqipëria mbështet dialogun Kosovë – Serbi, forcat politike të Kosovës të jenë të bashkuara

Presidenti i republikës Ilir Meta ka zhvilluar një takim me kryeministrin Avdullah Hotin, i cili ka ardhur për vizitë në Tiranë. Meta shprehet se i...

Britania e Madhe nuk hap kufijtë me Shqipërinë, ja 57 vendet për të cilat prej 10 korrikut nuk aplikohet karantinimi i detyrueshëm

Britania e Madhe ka hapur kufijtë për 57 vende të botës, por Shqipëria nuk bën pjesë në to. Kjo do të thotë se kufiri ajror mes...

Këshilla të arta

https://youtu.be/gdVbCr7hBmY Titulli: Këshilla të arta Autor: Ebul Ferexh Ibn Xhevzi Përkthyes: Mr. Osman Osmani Redaktor: Bujar Vërbovci Kopertina: Bashkim Mehani Përgaditi për shtyp: Bashkim Avdiu Shtypi: FocusPrint – Shkup Për botuesin: Bashkim...