RRËFIMI/ Kevin-Prince Boateng: ju tregoj pse jam një idiot

Ganezi Kevin-Prince Boateng kaloi te Fiorentina këtë verë, ku në një intervistë për La Repubblica, ai foli për fillimet e tij, gabimet dhe gjërat që e shqetësuan kur ishte një lojtar i ri dhe premtues.

“Problemi im më i madh ishte se unë nuk e trajtoja futbollin si punën time. Unë isha një idiot i plotë. Kam pasur talent, por nuk kam pasur disiplinë pune. Stërvitesha pak. Gjithmonë do të vonoja përnë stërvitje dhe gjithmonë do e lija i pari atë. Unë kisha shumë para dhe jetoja si mbret. Unë kurrë nuk kam shkuar në palestër, dhe kjo është ndjerë më vonë në karrierën time. Kam kërkuar lumturi në gjërat materiale, por paratë nuk mund t’ju blejnë lumturi. Kur luaja me Tottenham-in bleva tre makina brenda një dite; një Lamborghini, një Cadillac dhe një Hummer. Një për çdo javë që të jesh i lumtur për tre javë”, tha Boateng, duke iu qasur vetes me ironi.

Kur arriti në Milano, ai ndjeu atë që ndodh me shumë futbollistë me lëkurë të errët, e që për këtë arsye nuk dëshirojnë të vijnë në Itali. Në një lojë miqësore kundër Pro Patria në vitin 2013, ai u fye vulgarisht nga tifozët racistë për ngjyrën e tij të lëkurës.

“Në të njëjtën kohë, dikush rrihte një fëmijë 3-vjeçar në Cosenza sepse ishte i zi. Kjo më lëndoi më shumë. Thirrjet raciste në stadium na kujtojnë se gjyshërit tanë ishin skllevër. Por ata që e këndojnë nuk janë vetëm racistë. Ata injorojnë realitetin dhe injoranca është shumë e rrezikshme. Unë mendoj se një orë për tolerancën dhe integrimit duhet të futet në shkolla sepse duhet t’u mësojmë fëmijëve se të gjithë njerëzit janë të njëjtë. Ata janë e ardhmja jonë”, përfundoi Boateng. /tesheshi.com/

- Reklamë -

LEXO MË SHUMË

U tha se vajza e vogël që ruante delet sot është ministre në Francë, zbulohet e vërteta e fotos

Të gjithë e mbajnë mend një fotografi të një vajze që ruante delet, dhe në krah të saj në të majtë vendosej Najat Vallaud...

Martin Henze nga CDU: Zgjedhje të reja për krizën në Shqipëri

Ndërkohë që Bashkimi Evropian dhe Shtetet e Bashkuara kanë kritikuar vendimin e opozitës për djegian e mandateve, një zë pro këtij akti vjen nga...

Çmime të “tërbuara” për veshje qesharake, do t’i blinit ndonjëherë këto rroba?

Moda e veshjes është një nga gjërat që ndryshon më shumë se gjithçka tjetër. Shpesh këto ndryshime janë të ekzagjeruara e shpesh mirëpriten nga konsumatorët. Së...

Së fundi

Turqia heq vizat për algjerianët

Turqia lëshoi të premten një dekret presidencial, i cili përjashton qytetarët algjerianë nën moshën 15 vjeç dhe ata mbi 65 vjeç nga...

Pse të gjithë duan të blejnë një S-400 rus?

Manovrat ushtarake ruse “Vostok-2018” në Siberinë lindore muajin e kaluar, shënuan ushtrimet më të mëdha  në më shumë se 30 vjet, ku u përfshin...

Sherr mes krushqish, nxirren armët në Kamëz, disa të arrestuar

Një sherr familjar gati ka përfunduar në tragjedi në Kamëz. Shërbimet e Komisariatit të Policisë Nr. 5 Kamëz, Tiranë, kanë parandaluar përshkallëzimin e mëtejshëm...