Receta e Cekës: Fruta deti të përziera

Përbërësit:

Kallamar të prerë në copëza, midhje, karkaleca, copëza peshku, 1 qepë, 1 karrotë, 1 rrënjë selinoje, 1/2 kungulleshkë, 1 spec, 5 lugë vaj ulliri, 1 gotë verë e bardhë, disa fletë borziloku, kopër ose majdanoz, 2 lugë rrush të terur të bardhë, lëng limoni, kripë, piper.

Qepa e grirë hollë, karrota e selinoja të prera na rrathë dhe speci, fërgohen në vaj ulliri 5 min. Hidhet vera, kopra ose majdanozi dhe ziejnë 10 min. pastaj shtohet supa, frutat e detit.

Të gjitha zihen së bashku edhe 25 min. Sipër hidhen rrushi, arrat e grimcuara, lëngu i limonit dhe vazhdon zierja edhe 5 min. Shërbehet e nxehtë e zbukuruar me fletë borziloku. Frutat e përgaditur në këtë mënyrë, mund të përzihen me pilaf dhe të shërbehen të nxehta.

- Reklamë -

LEXO MË SHUMË

Erdogan bisedë telefonike me homologun iranian

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, zhvilloi një bisedë telefonike me presidentin e Iranit, Hasan Ruhani. Sipas informacioneve nga burimet presidenciale, Erdogan dhe Ruhani në...

Golfi i ri i Volkswagen me një super risi

Një numër i madh i prodhuesve të makinave janë duke u zhvendosur nga ekrane analoge në digjitale.

Bie në kontakt me energjinë, vdes elektricisti në Fierzë (Emri)

Një elektricist ka humbur jetën në Fierzë pasi ra në kontakt me energjinë elektrike. “BalkanWeb” mëson se elektricisti që ka humbur jetën është idetifikuar si...

Së fundi

Ministri Pacolli siguron qytetarët: S’ka ndarje të Kosovës!

Zv/kryeministri njëkohësisht ministër i jashtëm, Behgjet Pacolli, përmes një postimi në rrjetin social Facebook, ka thënë se nuk ka ndarje të Kosovës. Për më tepër...

Fier, kapen në flagrancë 4 hajdutë banesash

Katër persona janë arrestuar në flagrancë nga policia e Fierit, të gjithë të dyshuar për vjedhje banesash në këtë qytet. Në përfundim të operacionit të...

Gjyqtarja e Krimeve të Rënda Liljana Baku jep dorëheqjen

Gjyqtarja e Gjykatës së Krimeve të Rënda Liljana Baku ka dhënë dorëheqjen nga detyra.