Rebelët nga Jemeni marrin përgjegjësinë për sulmin ndaj aeroportit në Arabinë Saudite

Grupi rebel Houthi nga Jemeni të premten në mëngjes ka njoftuar se ka qëlluar Aeroportin Ndërkombëtar Abha që ndodhet në pjesën jugore të Arabisë Saudite.

Sipas televizionit Al-Masirah që udhëhiqet nga grupi Houthi, thuhet se grupi ka kryer një sulm me dron ndaj aeroportit duke shkaktuar “ndërprerje të trafikut ajror”.
Nga ana tjetër, koalicioni ndërkombëtar i udhëhequr nga Arabia Saudite ka njoftuar përmes një kumtese se “sistemi i mbrojtjes ajrore dhe forcat ajrore të Arabisë Saudite kanë interceptuar dhe kanë rrëzuar pesë dronë” të cilët kanë qenë të lëshuar nga grupi Houthi.

Nga koalicioni thonë se dronët ishin nisur për në Aeroportin Ndërkombëtar Abha dhe qytetin jugperëndimor Khamis Mushait, duke konfirmuar “qarkullimi normal të trafikut” në aeroport.
Të mërkurën, koalicioni i udhëhequr nga Arabia Saudite konfirmoi një sulm nga rebelët Houthi nga Jemeni ndaj Aeroportit Ndërkombëtar Abha nga i cili u plagosën 26 civilë.
Jemeni është kapluar nga dhuna dhe kaosi që nga viti 2014 kur rebelët Houthi morën pjesën më të madhe të shtetit, duke përfshirë edhe kryeqytetin Sanaa.

Kriza u përshkallëzua në vitin 2015 kur koalicioni ushtarak i udhëhequr nga Arabia Saudite nisi një fushatë shkatërruese ajrore e cila synonte që të zmbrapsë territoret e marra nga rebelët Houthi.

- ISLAMSHOP.CH -

LEXO MË SHUMË

Basha: Shqipëria e konkurrencës së ndershme, vizioni i PD-së

    Nëpërmjet një postimi në Facebook, fill pas përfundimit të protestës së biznesit të vogël, kryetari i PD-së, Lulzim Basha shpalos vizionin dhe vullnetin e...

Tragjedia në Xhenova, shqiptari Admir Bokrina përcillet për në banesën e fundit

Familjarë, miq dhe të afërm përcollën në banesën e fundit 32 vjeçarin Admir Bokrina që humbi jetën në Itali gjatë shembjes së Urës Morandi. Por...

Niset drejt Turqisë avioni me shtetasit turq të bllokuar si pasojë e COVID-19

Në kuadër të operacioneve të Turqisë për kthimin e qytetarëve të saj në vendlindje në mes të pandemisë së koronavirusit të ri (COVID-19), në...

Së fundi

Meta takon Avdullah Hotin: Shqipëria mbështet dialogun Kosovë – Serbi, forcat politike të Kosovës të jenë të bashkuara

Presidenti i republikës Ilir Meta ka zhvilluar një takim me kryeministrin Avdullah Hotin, i cili ka ardhur për vizitë në Tiranë. Meta shprehet se i...

Britania e Madhe nuk hap kufijtë me Shqipërinë, ja 57 vendet për të cilat prej 10 korrikut nuk aplikohet karantinimi i detyrueshëm

Britania e Madhe ka hapur kufijtë për 57 vende të botës, por Shqipëria nuk bën pjesë në to. Kjo do të thotë se kufiri ajror mes...

Këshilla të arta

https://youtu.be/gdVbCr7hBmY Titulli: Këshilla të arta Autor: Ebul Ferexh Ibn Xhevzi Përkthyes: Mr. Osman Osmani Redaktor: Bujar Vërbovci Kopertina: Bashkim Mehani Përgaditi për shtyp: Bashkim Avdiu Shtypi: FocusPrint – Shkup Për botuesin: Bashkim...