Rama: Pa Serbinë në këtë proces, s’mund të hiqen kufijtë, po presim qartësi nga BE

Kryeministri Edi Rama tha se drejtimi ynë është vetëm perëndimi, teksa theksoi se pa pjesëmarrjen e Serbisë në këtë proces nuk mund të hiqen kufijtë.

Drejtimi i Busullës në Gjenevë?

Edi Rama: Kam parasysh procesin e negociatave. Drejtimi ynë është perëndimi. Ne po presim se duam qartësi.  Nuk mund të vazhdojë pa një qartësi nga BE. Nuk kemi ndërmarrë asnjë nismë që dakordësohet me ndonjë element të panjohur. Fakti është se kjo gjë nuk ka ndodhur. Nuk është nismë për të shpikur asgjë të re. Unë këtë e bëj për Shqipërinë dhe Kosovën. Unë mendoj dhe punoj për interesat e Shqipërisë dhe shqiptarëve. Kosova dhe Shqipëria nuk mund ta bëjnë heqjen e vizave të vetme. Pa Serbinë në këtë proces, nuk mund të hiqen kufijtë. Ne duhet të shohim interesin tonë.

Sot në Ohër u zhvillua samiti për “Shengenin Ballkanik”. Pritet që mbledhja e radhës për këtë nismë të zhvillohet në Durrës më 21 dhjetor. Kryeministri Rama, sa i përket refuzimit të Kosovës, theksoi se ky shtet i vetëpërjashtua pa asnjë arsye. Ai shtoi më tej se dera për këtë nismë është e  hapur për këdo, për të gjitha vendet e Ballkanit Perëndimor dhe i nënvizoi Vuçiç-it se Serbia duhet të njohë Kosovën. Kryeministri shqiptar deklaroi se ‘Shengeni Ballkanit’ nuk është një nismë kundër BE-së.

- ISLAMSHOP.CH -

LEXO MË SHUMË

Francë, rritet në 12.210 numri i të vdekurve nga COVID-19

Numri i të vdekurve nga koronavirusi i ri (COVID-19) në Francë ka shkuar në 12.210, njoftoi ministri francez i Shëndetësisë, Jerome Salomon. Në 24 orët...

Telekomi i Kosovës thellon bashkëpunimin me MPMS

Telekomi i Kosovës dhe Ministria e Punës dhe Mirëqenies Sociale nënshkruan marrëveshje për vazhdimin e ofrimit të shërbimeve të telekomunikacionit. Sipas komunikatës për media nga...

I mbijetoi tragjedisë, 17-vjeçari Ramë Lala niset për mjekim të specializuar në Bolonja

Familja Lala, që jetonte në një banesë në zonën e ish-Kënetës në Durrës është më e goditura...

Së fundi

Qeveria paralajmëron vendim të ri për reciprocitetin me Serbinë

Tregu kosovar është vërshuar me produkte të importuara nga Serbia. Këtë e ka mundësuar heqja e taksës më 31 mars nga Qeveria në detyrë. Statistikat tregojnë...

Greqia shënon viktimën e 173-të nga COVID-19, 10 raste të reja në 24 orët e fundit

Greqia ka shënuar edhe një viktimë së fundmi nga COVID-19 duke e çuar bilancin në 173. Vendi fqinj në 24 orët e fundit ka shënuar...

Kosovë : 9 raste të reja me Covid-19 dhe 3 të shëruar.

NËNTË RASTE ME COVID-19 DHE TRE TË SHËRUAR! Sot më 26 maj 2020, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKSHPK me metodën RT-PCR, janë testuar...