Qeveria britanike mbështet policinë për masa të ashpra ndaj krimit

Kryeministri britanik, Boris Johnson, ka premtuar rritjen e numrit të burgjeve dhe mbështetje më të madhe për policinë në përpjekje për të luftuar krimin e dhunshëm.

Qeveria e Britanisë publikoi planet të dielën, që synojnë krijimin e 10,000 vendeve shtesë në burgjet për të lehtësuar mbipopullimin duke shtuar se kjo do të lejojë policinë të ndalojë dhe kontrollojë njerëzit pa ndonjë dyshim të arsyeshëm “nëse parashikohet një dhunë serioze”.

Kompetencat e tilla janë kontestuese sepse njerëz të rinj të minoriteteve etnike shihen si mundësi për t’u ndaluar dhe kontrolluar.

Zëdhënësja e Partisë opozitare Laburiste, Diane Abbott, tha se kjo është “një recetë e provuar dhe e dëshmuar për trazira, jo për uljen e dhunës”.

Statistikat zyrtare tregojnë se krimi i dhunshëm ka filluar të rritet pas rënies për dy dekada.

Luftimi i krimit është një nga premtimet e politikave që Johnson, një konservator, ka bërë që nga marrja e detyrës muajin e kaluar, duke shkaktuar spekulime për zgjedhje të mundshme të parakohshme.

- ISLAMSHOP.CH -

LEXO MË SHUMË

Kosova dhe Shqipëria do të firmosin marrëveshjen për heqjen e roamingut

Operatorët e telekomunikacionit në Shqipëri e Kosovë nuk i rezistojnë presionit të BE-së për mosnënshkrimin e marrëveshjes për uljen, deri në heqjen e plotë,...

Nikolla nuk shkon në komision, Vokshi: I shmanget llogaridhënies

Ministrja e Arsimit Lindita Nikolla nuk ka zhvilluar seancën dëgjimore në komisionin e Arsimit të kërkuar nga kryetara e këtij komisioni Albana Vokshi. Shkak...

Tjetër “rrjedhje” nga LSI, kandidati i Tiranës kërkon mandatin

Një tjetër kandidat nga listat e LSI ka kërkuar të marrë mandatin e deputetit në KQZ. Me kërkesën e Ramazan Gjuzi nga lista e...

Së fundi

Si të pastrojmë këpucët e bardha, 8 mënyra të thjeshta me produkte shtëpiake

Këpucët e bardha janë pjesë e garderobë së të gjithëve pothuajse. Fatkeqësisht, meqenëse ato bëhen pis kaq lehtë, edhe nëse kujdeseni shumë, shumica prej nesh...

“EBA i ka bërë kërkesë zyrtare SHBA-së për avionët luftarakë F-35”

Emiratet e Bashkuara Arabe (EBA) të cilat pak kohë më parë nënshkruan marrëveshjen e "normalizimit" me Izraelin, thuhet se i kanë bërë kërkesë zyrtare...

COVID-19, rritje rekord e infeksioneve të reja në Europën Qendrore

Sllovakia ka thyer rekordin e saj për rritjen ditore në numrin e rasteve të COVID-19 për të katërtën ditë radhazi, duke raportuar 522 infeksione...