Pse optimistët kanë shëndet më të mirë?

Njerëzit optimistë është dëshmuar të kenë shëndet më të mirë.

Qëndrimi në jetë do të thotë shumë, prandaj nëse nuk dëshironi sëmundje dhe probleme shëndetësore, mësoni ta shikoni jetën ndryshe.

Dëshmitë që ju sjellim mund të jenë motivim i shkëlqyeshëm.

Këtu janë disa dobi që optimizmi mund të sjellë, madje edhe përballë vështirësive:

1. Shihni dështimin si një fillim i ri.

Dështimi nuk është fundi, në fakt shpesh është fillimi i diçkaje të madhe. Kur gjërat janë të mira, ne kalojmë së bashku pa bërë asnjë kërcim kuantike. Kur gjërat shkojnë keq, bota jonë tronditet, e cila kërkon që ne të rritemi, të shohim gjëra të reja dhe të fillojmë përsëri.

Optimizmi na lejon të mësojmë nga dështimet, të marrim pjesë dhe të shkojmë drejt diçkaje më të madhe. Idetë më të mëdha të biznesit, dhe kohët në jetë, mund të lindin nga dështimi.

2. Jini të shtrirë.

Pesimizmi na bën të kontraktohemi dhe të jemi të turpshëm nga gjërat e reja apo aventureske. Kjo na bën të fiksojmë në mundësitë negative dhe të bllokojmë nga frika e dështimit.

Optimizmi, megjithatë, na hap deri te idetë e reja, përvojat e reja dhe mundësitë e reja. Na liron të shqyrtojmë mundësitë e reja dhe të ndryshojmë bizneset tona, dhe jetojmë, për të mirë. Kjo na ndihmon të shikojmë në të ardhmen dhe të krijojmë realitete të shtrirë dhe në zhvillim.

3. Jini të shëndetshëm.

Banimi në negativitet nuk është i shëndetshëm. Jo vetëm që optimistët përgjithësisht janë më të lumtur dhe më pak të stresuar, por gjithashtu kanë prirjen të kenë zemra më të shëndetshme.

Në një studim prej më shumë se 5,100 të rriturve, hulumtuesit nga Universiteti i Illinois zbuluan se ata që ishin më optimistë ishin 76 përqind më shumë gjasa që të kenë rezultatet shëndetësore në një gamë ideale. Përveç kësaj, optimistët kishin nivele të konsiderueshme të sheqerit në gjak dhe nivel të kolesterolit, ushtronin më shumë, kishin indekset më të shëndetshme të trupit dhe kishin më pak gjasa të pijnë duhan se pesimistët.

Duke u fokusuar në pozitive, në vend të negative, përmirëson mirëqenien mendore, gjë që mund të motivojë individët që të kujdesen më mirë edhe për trupat e tyre.

4. Përhapni ndjenjat e mira.

Optimizmi është ngjitës. Të kesh një qëndrim optimist mund të frymëzojë të gjithë përreth nesh. Një sondazh i kryer nga Gallup zbuloi se vetëm 35 përqind e drejtuesve të SHBA janë të angazhuar në punën e tyre. Kjo mungesë angazhimi dhe ndikimi i saj tek punonjësit kushton rreth $ 77 miliardë në 96 bilion dollarë në vit.

Qëndrimi është gjithçka. Liderët optimistë mund të ndihmojnë në motivimin dhe angazhimin e punonjësve të tyre. Një ekip pozitiv do të nxitet për të arritur qëllimet dhe të punojë së bashku për të lëvizur gjërat përpara.

5. Është zgjedhja më e mirë.

Nuk ka alternativë më të mirë ndaj optimizmit. Pesimizmi nuk arrin shumë, dhe nuk ka ndonjë përfitim mbi optimizmin. Duke qenë optimistë natyrisht nuk do të thotë të shohësh shiun 24-7. Gjithçka nuk do të jetë gjithnjë e madhe. Por optimizmi na ndihmon të shohim mundësi të reja, të mësojmë nga situata të ndryshme dhe të vazhdojmë të lëvizim.

Në jetë, lëvizja dhe rritja është thelbësore, që optimizmi na ndihmon të arrijmë.

- Reklamë -

LEXO MË SHUMË

Zjarret në Kaliforni: macja dhe pula, bashkë për të mbijetuar

  Në Kaliforni, aty ku zjarret po bëjnë kërdinë, është hasur rasti i një maceje dhe një pule, që të dyja së bashku, kanë mundur...

Tensionohet situata në Jalë, banorët përplasen me policinë

Vazhdon e tensionuar situata në Jalë, ku banorët janë përplasur me forcat e policisë pasi Inspektorati Kombëtar i Mbrojtjes së Territorit do të prishë...

Opozita skeptike për rezultatet e dialogut Kosovë-Serbi

Pavarësisht se dialogu mes Kosovës dhe Serbisë tash e tutje do të zhvillohet në nivel presidentësh, opozita e vendit vazhdon ta kundërshtojë një gjë...

Së fundi

Arabia Saudite kërkon mbledhje të jashtëzakonshme të OBI-së pas deklaratës së Netanyahut

Riadi zyrtar kërkon nga të gjitha shtetet, institucionet dhe organizatat ndërkombëtare që të dënojnë dhe refuzojnë deklaratën e Netanyahut, si dhe i bën thirrje...

Aksident rrugor në Korçë, plagosen 4 maturantë(Foto+Video)

Një aksident rrugor ka ndodhur sot në aksin Korçë-Voskopojë. Gazetarja e “BalkanWeb” Lorena Kodra raporton se një makinë ka dalë nga rruga dhe si pasojë  kanë...