BOTA

Protesta masive në Madrid kundër bisedimeve me seperatistët

Spread the love

Protesta masive në Madrid.

Dhjetëra mijëra qytetarë u mblodhën sot në një protestë masive në Madrid, e cila është organizuar nga partitë e qendrës së djathtë, të cilat po e kundërshtojnë planin e qeverisë spanjolle për t’i ulur tensionet në rajonin e Katalonisë përmes negociatave.

Partia Popullore e Djathtë dhe partia “Qytetarët”, organizuan protestën pasi kryeministri i Spanjës, Pedro Sanchez, ua mundësoi separatistëve katalanë një raund bisedimesh për zgjidhjen e çështjes së tyre, shkruan BBC.

Djathtistët e konsiderojnë këtë ofertë të kryeministrit spanjoll si tradhti dhe dorëzim para kërkesave të separatistëve.

Policia ka raportuar se në këtë protestë po marrin pjesë rreth 45 mijë protestues.

Related posts

Ushtria nigeriane sulme mbi objektivat e Boko Haramit

dritatv

Hahn: Bisedimet me Maqedoninë mund të fillojnë në qershor të këtij viti

dritatv

“Qëndrimi se teknologjia krijon papunësi është i gabuar”

Kelment Baci

Leave a Comment