Presidenti Erdogan për marrëveshjen me Libinë: “Turqia përdori të drejtën ndërkombëtare”

Presidenti Rexhep Tajip Erdoan (Recep Tayyip Erdoğan) iu përgjigj pyetjeve në lidhje me aktualitetin në një transmetim të përbashkët të Radiotelevizonit Publik të Turqisë (TRT).

Në lidhje me marrëveshjen e lidhur me Libinë [për përshenjimin e zonave të juridiksionit detar në Mesdheun Lindor] Presidenti Erdogan tha se “me këtë memorandum mirëkuptimi Turqia në fakt përdori të drejtat që burojnë nga e drejta ndërkombëtare”.

“Kështu Greqia është zënë ngushtë, kjo është edhe arsyeja që ata janë çmendur”, shtoi ai.

“Deri më sot vetëm goditën e morën. Jo! Këtej e tutje nuk do të jetë më kështu. Tani edhe ne do t’u dalim për zot të drejtave tona”,- u shpreh Presidenti Erdoan dhe shtoi:

“Do të blejmë edhe një anije tjetër sondimi. Këto punime [për eksplorimin e hidrokarbureve] ne do ti bëjmë jo vetëm në Mesdhe, por edhe në detin e Zi, madje edhe në ujërat ndërkombëtare”.

Kreu i shtetit turk tha se janë gati për bisedime me të gjitha vendet që kanë dalje në Mesdhe dhe vazhdojnë të bëjnë thirrje për zgjidhje të drejtë.

Pyetjes “A do të dërgojë Turqia në Libi trupa ushtarake?” Presidenti Erdoan iu përgjigj kështu: “Nëse Libia e kërkon, Turqia e merr vet vendimin në lidhje me këtë çështje, nuk merr leje nga askush”.

- ISLAMSHOP.CH -

LEXO MË SHUMË

Zbulimi në Mirditë, hieroglife në gur,dyshohet se janë shekullorë

Në Xhuxhe të Fanit të Mirditës ndërsa po punohej për hapjen e një rruge është gjetur një gur i madh që dyshohet të jetë...

FDI: Tirana nuk tërheq investitorë të huaj prej kostos së lartë

Kryeqyteti i Maqedonisë, Shkupi, renditet i pari në Europë, në listën e qyteteve të vogla europiane për sa i përket eficiencës së kostos, për...

Situata e përgjithshme me COVID-19 në Kosovë

32 raste u konfirmuan mbrëmë si të infektuar me COVID-19 në disa prej rajoneve të Kosovës. Kësisoj ky numër bëri që në përgjithësi në vend...

Së fundi

​Veterani i UÇK-së lirohet nga policia turke

Autoritetet turke kanë liruar veteranin e UÇK-së, Imri Ilazin, i cili është arrestuar sot në Aeroportinë e Ankarasë, pasi Serbia kishte dërguar emrin e...

Bashkoi dy apartamentet, i bëri furrë buke dhe parukeri në katin e parë të pallatit

Deri ne datën 26 nëntor 2019 kur gjatë tërmetit që u mori jetën 51 qytetarëve dhe u shpallën te pabanueshëm qindra objekte, kjo godinë...

Turizmi, dega më e goditur nga pandemia, 100 mijë punonjës rrezikojnë mbijetesën

Kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, publikon pamje të plazheve të boshatisur, pasi sipas tij, shumica e shqiptarëve e kanë të pamundur të pushojnë me...